Strona główna TARNOBRZEG Fałszywy wnuczek próbował okraść mieszkańców Tarnobrzega

Fałszywy wnuczek próbował okraść mieszkańców Tarnobrzega

0

Policjanci apelują do mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i ich rodzin o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni do nich osoba podająca się za wnuczka, syna, lub krewnego i prosi o pieniądze. Dziś policjanci odebrali kilka zgłoszeń o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”.


Oszust prowadząc telefoniczną rozmowę podawał się za syna, który spowodował wypadek drogowy i pilnie potrzebuje pieniędzy. Apelujemy o to, aby być ostrożnym. Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie gotówki.Dziś, po godz. 9, do mieszkańców gminy Nowa Dęba i Baranów Sandomierski, zadzwonił oszust, który podając się za syna, poinformował rozmówcę, że jest sprawcą poważnego wypadku drogowego. Za polubowne załatwienie formalności, nieznajomy mężczyzna żądał sporej gotówki. Pieniądze miał odebrać nie syn lecz jego znajomy. Mieszkańcy nie dali się zwieść oszustowi i o całym zdarzeniu poinformowali policjantów.

Nie będzie wystrzałowego Sylwestra. MZ apeluje o skromne świętowanie


 
Jak działają oszuści:
Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję. Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.
Jak się ustrzec:
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
 

Poprzedni artykułPrzeprowadzał rower przez jezdnie. Został śmiertelnie potrącony
Następny artykułKoronawirus. We wtorek na Podkarpaciu 306 nowych przypadków