Strona główna WIADOMOŚCI Fałszywe dokumenty na granicy ze Słowacją

Fałszywe dokumenty na granicy ze Słowacją

0
Reklama

Po blisko pięciu miesiącach zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspierani przez policjantów oraz żołnierzy skontrolowali blisko 89 tys. osób, ujawnili fałszywe dokumenty oraz zatrzymali osoby poszukiwane przez krajowe i zagraniczne służby.

Tymczasowe kontrole na granicy wprowadzono decyzją Ministra SWiA w odpowiedzi na zwiększoną presję migracyjną z południa Europy. Na Podkarpaciu granicę można było przekraczać wyłącznie w Barwinku, Radoszycach i Ożennej. Kontrole prowadzono od 4 października 2023 do 2 marca br.  W działania zaangażowani byli mundurowi z placówek SG w Sanoku, Wetlinie i Krościenku. Mundurowi skontrolowali na kierunku wjazdowym do Polski blisko 89 tys. osób i ponad 43 tys. pojazdów. Efektem prac mundurowych było  zatrzymanie 3 fałszywych dokumentów: ukraińskiego i mołdawskiego prawa jazdy oraz polskiej polisy OC. Funkcjonariusze podjęli również dodatkowe czynności wobec kilkudziesięciu  cudzoziemców, będących w zainteresowaniu krajowych lub zagranicznych służb. Dzięki wprowadzonym kontrolom zatrzymano m.in. oszusta podatkowego (ob. Mołdawii) poszukiwanego czerwoną  notą Interpolu oraz Europejskim  Nakazem Aresztowania przez władze Słowacji, a także zawrócono na terytorium Słowacji (z uwagi na brak wymaganej wizy lub dokumentu pobytowego) 29 cudzoziemców pochodzących z Syrii, Pakistanu, Turcji oraz Iraku.

Czynności realizowano w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu granicznego pomiędzy dwoma państwami. Podstawą do typowania osób i pojazdów do kontroli stanowiła głównie analiza ryzyka.

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!