Strona główna PUBLICYSTYKA Fakty i mity na temat kawy

Fakty i mity na temat kawy

0
Reklama

Pijecie kawę? Znacie jej plusy i minusy? Obalamy mity na temat picia tego cudownego naparu.


Kawa odwadnia organizm – FAŁSZ – kawa ma lekkie działanie moczopędne, ale wpajane od lat przekonanie, ze kofeina działa jak silny diuretyk, jest mocno przesadzone.
Picie kawy grozi zawałem – FAŁSZ- od 2009 roku wiadomo, że oskarżanie kawy o powodowanie chorób wieńcowych nie ma oparcia w danych naukowych. Wtedy to chińscy uczeni z Uniwersytetu Guangzou opublikowali metaanalizę wcześniejszych 21 badań.
Kawa poprawia koncentrację – PRAWDA – ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.
Kawa chroni przed wypadkiem – PRAWDA – brytyjski eksperyment potwierdził, ze niewyspani kierowcy po filiżance kawy popełniali mniej błędów na symulatorze, niż ci, którzy kawy nie wypili.
Kawa chroni przed rakiem – PRAWDA – badacze z Harvard School of Public Health prześledzili nawyki 50 tysięcy pracowników służby zdrowia i odkryli, że wypijanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na złośliwe nowotwory prostaty aż o 60%. Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy – PRAWDA – co najmniej kilka badań, spośród których najbardziej znane są te przeprowadzone na Vanderbilt University i na Harvardzie, wykazało, że regularne picie kawy zwiększa wrażliwość na insulinę i przyspiesza metabolizm cukrów, tym samym zmniejszając znacznie (nawet o 25%) ryzyko zachorowania na cukrzycę.

autor: M. Magoń

Reklama
Poprzedni artykułZmiany w zasadach opłacania składek na ZUS
Następny artykułKomunikat w sprawie zdarzenia w Stalowej Woli