Strona główna CIEKAWOSTKI Ekologiczny off-road prosto z Rzeszowa

Ekologiczny off-road prosto z Rzeszowa [foto]

0
Pojazd wizualizacja
Reklama

W Stolicy Innowacji powstaje projekt, który ma szansę połączyć off-road i ekologię. Jest to w pełni elektryczny pojazd z napędem 4×4 dostosowany do pokonywania trudnych warunków terenowych. Tworzą go młodzi mieszkańcy miasta, którzy chcą wprowadzić na rynek nową klasę pojazdu – off-raider.

Będzie to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na świecie, mająca wypełnić lukę pomiędzy terenowymi pojazdami spalinowymi a dwukołowymi elektrycznymi hulajnogami do jazdy po bezdrożach. Twórcy chcą, aby ich rozwiązanie było w pełni ekologiczne, a off-raider mógł być użytkowany w terenach, w których nie można poruszać się pojazdami o napędzie spalinowym.

Reklama

Produkt kierujemy przede wszystkim do osób aktywnych, lubiących wyprawy w teren oraz ceniących praktyczne rozwiązania. Docenią go również miłośnicy ekologii, czy wypożyczalnie pojazdów terenowych. Stawiamy przede wszystkim na komfort użytkowania i wysoką mobilność jazdy – mówią Pomysłodawcy projektu, czyli Radosław Frańczak i Marcin Haba z Betalyon.

Pojazd ma być wyposażony w aktywne zawieszenie i amortyzującą drgania kierownicę, które zminimalizują wstrząsy podczas jazdy po nierównym terenie lub w czasie pokonywania różnego rodzaju przeszkód. Ponadto off-raider ma charakteryzować się dużą mocą silników, krótkim czasem ładowania baterii oraz pojemnością pozwalającą na przejechanie od 60 do 100 km w zależności od trybu jazdy. Moduł kierowniczy pozwoli bezproblemowo złożyć off-raider i przewieźć go w samochodzie. Nie będzie to jednak konieczne, gdyż Pomysłodawcy chcą, aby ich pojazd mógł poruszać się także po drogach publicznych i posiadał odpowiednie świadectwo homologacji na kraje Unii Europejskiej.

Obecnie off-raider jest na wstępnym etapie projektowym, a zespół projektowo-wykonawczy udoskonala jego funkcjonalności, wygląd oraz przewagi konkurencyjne. Prace konstruktorskie mają ruszyć początkiem 2022 r. Betalyon nawiązał już współpracę z Gminą Ustrzyki Dolne, obejmującą testy i wdrożenie pojazdu na terenie Bieszczad, przyczyniając się do ich elektryfikacji.

Na razie nie wiadomo, jaka będzie finalna cena off-raidera, ale jak zapewniają twórcy – ma być konkurencyjna względem obecnych rozwiązań, a projekt ma się stale rozwijać i skupiać na jak najlepszym User Experience. Wszelkie podstępy w pracach można śledzić na:

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!