Strona główna WIADOMOŚCI Dziś prawosławni i greckokatoliccy wierni obchodzą Wigilię

Dziś prawosławni i greckokatoliccy wierni obchodzą Wigilię

157
0

6 stycznia to w Kościele obrządku wschodniego Wigilia Bożego Narodzenia. Święta obchodzą oni według kalendarza juliańskiego.


Greckokatoliccy i prawosławni wierni oraz staroobrzędowcy obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Ich święta obchodzone są według kalendarza juliańskiego.Boże Narodzenie wyznawców prawosławia i wszystkich wiernych obrządku wschodniego poprzedza czterdziestodniowy post. Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą (wypiekanym przaśnym chlebem) – odpowiednikiem opłatka w tradycji katolickiej. Następnie podawana jest kutia, barszcz z suszonych grzybów, solone śledzie z cebulą i olejem, kisiel z owsa, groch z solą, pieczone pierożki nadziewane makiem, surowymi gruszkami lub jagodami, zwane koladnykami. Do picia podaje się szczułok, czyli kompot z suszonych owoców. Następnie cała rodzina śpiewa kolędy.
Trzy dni świąt
W cerkwi nie ma żłóbka, ubiera się jedynie choinki. Wierni adorują Ikonę Bożego Narodzenia, która wystawiona jest na środku świątyni.
Pierwszego dnia świąt obchodzone jest narodzenie Jezusa w Betlejem – wtedy to odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego czci się Najświętszą Maryję Pannę. Co ciekawe, wyznawcy prawosławia świętują też w trzeci dzień – wspominają wówczas św. Stefana, pierwszego męczennika. Drugiego i trzeciego dnia świąt odprawiana jest liturgia św. Jana Złotoustego.