Strona główna WIADOMOŚCI Dziś Dzień Matki

Dziś Dzień Matki

0
Reklama

Na ziemiach polskich święto Matki nie było celebrowane przed rokiem 1914; wówczas pierwszy raz taki uroczysty dzień został umieszczony w krakowskim kalendarzu. W przedwojennej Polsce nie było ustalonej corocznej daty Dnia Matki, świętowano np. w niedzielę trzynastego maja 1934 roku lub siódmego maja (niedziela) w roku 1939, a organizacją zajmował się zazwyczaj PCK. Mimo iż nie było to święto państwowe obchody były zawsze uroczyste.

Dzisiaj wyjątkowe święto – Dzień Matki. Pamiętamy w tym dniu o naszych mamach, bo to one zaszczepiły miłość do ojczyzny i wierność zasadom  Dziękujemy im za miłość, wzorce i idee, które nam przekazały. W symbolicznym miejscu – przy tablicy poświęconej matkom w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu delegacja Oddziału IPN we Wrocławiu złożyła kwiaty w dowód naszej wdzięczności mamom. I tym, z którymi możemy porozmawiać, ale też i o tym, których z nami już nie ma…

We współczesnej Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja. W innych krajach świętowany jest w różnych datach, często tożsamych kulturowo i historycznie dla danego regionu. Przykładowo w Norwegii Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Często święto Dnia Matki jest połączone z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Reklama


Niezależnie od daty – tego dnia pamiętajmy o naszych Mamach.  Nieważne jest przecież, czy mamy lat dwanaście, trzydzieści czy pięćdziesiąt – zawsze jesteśmy i będziemy dziećmi.  Celebrujmy więc nasze uczucia do ukochanych Mam na co dzień, a w tym szczególnym dniu zwłaszcza.  Najważniejsza jest nasza pamięć dla tej jedynej kobiety w naszym życiu. Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.
Marek Gadowicz, OBEN IPN we Wrocławiu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!