Dzięki współdziałaniu polskich i ukraińskich służb granicznych, po obu stronach granicy, udało się zatrzymać 11 nielegalnych imigrantów i 4 organizatorów przerzutu.

W ub. tygodniu ukraińscy funkcjonariusze z Placówki w Hruszowie (UA) powiadomili polską stronę – Placówkę Straży Granicznej w Lubaczowie (PL) o prowadzonych przez siebie działaniach mających na celu zatrzymanie grupy imigrantów zmierzających w stronę polskiej granicy.

Funkcjonariusze z Lubaczowa natychmiast rozpoczęli po polskiej stronie prowadzenie stosownych czynności służbowych.

Wkrótce, służby graniczne Ukrainy powiadomiły o zatrzymaniu niedaleko ukraińsko-polskiej granicy 11-osobowej grupy imigrantów narodowości tureckiej.

W tym samym czasie, funkcjonariusze z Lubaczowa, zatrzymali po polskiej stronie dwa pojazdy i czterech organizatorów przerzutu. Zatrzymani to obywatele Turcji posiadający niemieckie tytuły pobytowe. Jak się okazało, oczekiwali na swoich rodaków i ich zadaniem miało być przewiezienie imigrantów przez Polskę do Niemiec.

Dzięki szybkiej wymianie informacji między polsko-ukraińskimi służbami, zgromadzone dowody pozwoliły na przedstawienie czterem zatrzymanym mężczyznom zarzutu organizowania nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski dla jedenastu obywateli Turcji zatrzymanych na Ukrainie.

Cała czwórka przyznała się do zarzucanego czynu i dobrowolnie poddała karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania na okres próby dwóch lat.

Aktualnie, zgodnie z procedurą, organizatorzy przerzutu – obywatele Turcji (mający legalny pobyt w Niemczech), oczekują na przekazanie w drodze readmisji z powrotem do Niemiec.

źr. BiOSG