Strona główna ŁAŃCUT Działalność charytatywna stanowi nieodłączną część mojego życia

Działalność charytatywna stanowi nieodłączną część mojego życia

1

Niedawno opisywaliśmy niezwykłą historię bezdomnego Pana Adama, który dzięki pomocy mieszkańców Rzeszowa zyskał mieszkanie i nowe życie. Ta historia nie wydarzyłaby się gdyby nie Tomasz Friedlander, który zorganizował potrzebującemu wsparcie. Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Panem Tomaszem!

Opisywaliśmy niedawno Twoją pomoc bezdomnemu Panu Adamowi. Ale to nie Twoja pierwsza inicjatywa charytatywna. Od kiedy pomagasz innym?

Moja działalność charytatywna trwa już od 8 lat, w tym czasie wyremontowaliśmy kilka domów dziecka w ramach akcji „Kolorujemy”, organizowaliśmy paczki oraz wyjazdy na ferie oraz Wakacje dla Kombatantów w ramach Paczki dla Bohatera. Wraz z Kubą Szupernakiem oraz Bartkiem Witkiem wspomagaliśmy domy dziecka jako Łańcucki Klub Sportowy „Stal”, pomagaliśmy Polakom na Kresach Wschodnich, osobom w ciężkiej sytuacji materialnej, działaliśmy również podczas początku pandemii, rozwożąc darmowe maski do placówek publicznych. Pomogliśmy również wszystkim schroniskom dla psów z Podkarpacia. Działaliśmy dla lokalnej społeczności Łańcuta oraz kilku chorych osób z całej Polski, wraz z Bartkiem Detkiewiczem zorganizowaliśmy kilka koncertów charytatywnych w naszym mieście. Lista po takim czasie jest dość długa.

Wiele osób jest skłonnych do pomocy ale potrzebują impulsu, który Ty dajesz ludziom. Skąd czerpiesz do tego motywację?

W obecnej sytuacji to już raczej nie jest motywacja tylko rutyna, działalność charytatywna stanowisko już nieodłączną część mojego życia i jest dla mnie poniekąd nieodłącznym elementem codzienności. Dużo osób pisze z prośbą o pomoc lecz nie każdemu jesteśmy w stanie pomóc, wiadomo ciężki odmówić jednak priorytetem są dla mnie moje akcje lub działania dla bliskich mi osób które o to proszą.

Relacjonowałeś niedawno akcję „Paczka dla bohatera”. Komu pomagacie i jak wygląda to wsparcie?

Akcja skierowana jest do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie jak i na Wschodzie, organizacji bojowych takich jak AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny. Oprócz tradycyjnych Paczek na święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych, organizujemy również wyjazdy wypoczynkowe, zapewniamy obiady w kilku województwach. Paczka obejmuje swoją pomocą kilka tysięcy osób. Dodatkowo staramy się spełniać codzienne potrzeby jak np. chodziki, wózki, specjalne łóżka, węgiel, leki itp. Parę razy również remontowaliśmy mieszkania kombatantów. Potrzebne na to są ogromne funduszy szczególnie w obecnych czasach stąd bardzo serdecznie zapraszam do wsparcia finansowego lub do działań na Bazarku Paczka dla Bohatera. Nasi podopieczni są bardzo wdzięczni za każdą okazaną im pomóc oraz pamięć przez Was. Jesteśmy ostatnim pokoleniem które może im podziękować za to że ryzykowali życie dla nas. „Walczyli dla nas zawalczmy dla nich”!

Zapowiadasz nowe inicjatywy. Co to będzie?

Cały czas działamy aby zorganizować V Wakacje dla Bohatera w ramach Paczki dla Bohatera, mamy nadzieję że uda się po raz kolejny zabrać ponad 100 kombatantów nad morze. Niestety przez pandemię zbiórka funduszy idzie o wiele gorzej niż w latach poprzednich, a kwota jaką jest potrzebna to prawie 250 000 złotych. Ostatnio zakończyliśmy akcję dla Julka Wilka z Łańcuta, gdzie udało nam się uzbierać 43 000 złotych na jego nowy wózek elektryczny. Mieliśmy przygotowana dla niego grupę, gdzie odbywały się aukcje oraz 19 czerwca zaplanowany koncert TPS-a w Łańcucie. Jednak ze względu na powodzenie akcji,wdrożyliśmy na niej pomoc dla Wiktorii Kopeć z Woli Dalszej, dla której zbieramy na platformę, aby mogła spokojnie wychodzić z domu. Wkrótce również rozpoczynamy bardzo dużą inicjatywę dla osób w potrzebie z regionu podkarpackiego wraz z Fundacją Street Autonomy, ale na ten temat powiemy Wam więcej razem z Piotrkiem, właścicielem marki w wywiadzie video który już wkrótce ukaże się na łamach Waszego portalu.

Działanie dla drugiego człowieka wyzwala w Tobie wiele energii. Ale pracy przy organizacji takich akcji (promocja, tworzenie zrzutek, rozliczanie się, organizacja koncertów, rajdów i.td.) jest z pewnością wiele. Jak sobie z tym radzisz?

Dokładnie trzeba na to poświęcić bardzo dużo czasu i energii jednak nic nie udało by się bez wsparcia ludzi. Wszystkie akcje oraz ich sukcesy są tylko zasługa dobrych ludzkich serc. Z tego miejsca chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować za każdy rodzaj pomocy w naszych działaniach. Duże podziękowania należą się Studiu Magiczne Dłonie oraz Street Autonomy Wear, które działają z nami praktycznie od początku. Przez ten czas liczba osób które dokładały swoje cegiełki są tak wielkie, że zabrakło by miejsca żeby im wszystkim podziękować. Wszystko to co udało się zrobić to tylko i wyłącznie Wasz sukces! To wszystko tylko dzięki Wam. Dziękuję.

Poprzedni artykułZamknięte galerie. Wystawili towary w namiotach przed wejściem
Następny artykułBędzie plaża i aquapark w Rzeszowie? Kolejne plany Warchoła
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here