Strona główna WIADOMOŚCI Działają metodą „na wypadek”. Seniorka straciła ponad 75 tys. zł

Działają metodą „na wypadek”. Seniorka straciła ponad 75 tys. zł

0
Reklama

W ubiegłym tygodniu w powiecie jasielskim miały miejsce dwie próby oszustwa metodą na „wypadek”. Jedna z nich zakończyła się niepowodzeniem, dzięki czujności mieszkanki gminy Tarnowiec. Niestety, w drugim przypadku oszuści osiągnęli swój cel i pozyskali 75 tysięcy złotych należące do mieszkanki Jasła.

Oba zdarzenia miały miejsce w miniony wtorek. Schemat sprawców był bardzo podobny. Warto dodać, że w obu przypadkach oszuści dzwonili z zagranicznych numerów telefonów.

Reklama

Do mieszkanki gminy Tarnowiec zadzwonił telefon. Dzwoniący mężczyzna poinformował kobietę, że jej córka jest sprawcą wypadku drogowego. Jeśli chce, aby córka uniknęła aresztu, to musi przekazać pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który za jakiś czas po nie przyjedzie. 67-latka zachowała się bardzo przytomnie i powiedziała mężczyźnie, że zadzwoni do córki i z nią porozmawia. W ten sposób skutecznie odstraszyła oszusta, który nie przyjechał po pieniądze, ani też więcej nie zadzwonił. Ponadto kobieta od razu powiadomiła policję o zaistniałym zdarzeniu.

W drugim przypadku do mieszkanki Jasła również zadzwonił telefon. Oszust podający się za wnuczka, powiedział, że przebywa aktualnie w Niemczech. Dodał, że spowodował wypadek drogowy, w skutek którego ciężarna kobieta poroniła. Jedyną opcją uniknięcia przez niego więzienia, jest przekazanie pieniędzy w kwocie 75 tysięcy złotych. Seniorka miała przekazać swoje oszczędności mężczyźnie, który się po nie zgłosi. Oszuści zabronili jej się rozłączyć, aż do momentu przekazania środków. Kobieta uwierzyła w tę historię i oddała swoje oszczędności.

Policja po raz kolejny ostrzega przed oszustami, którzy wymyślają różne metody, aby nas okraść, dlatego pamiętaj:

•    Policja ani prokuratura nigdy nie prosi o wpłacenie pieniędzy
•    nie wręczaj swoich pieniędzy obcym
•    jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś bliski z obcego numeru telefonu z informacją o jakimś zdarzeniu, w którym brał udział, to rozłącz się i zadzwoń do niego, albo innego członka rodziny i zweryfikuj tę wiadomość
•    jeśli dzwoni do Ciebie pracownik banku z informacją, że „Twoje pieniądze są zagrożone i natychmiast musisz je wypłacić lub przelać na inne konto” – rozłącz się i zadzwoń do swojego banku lub udaj się do najbliższej placówki, żeby sprawdzić tę informację
•    nie instaluj żadnych aplikacji (np. AnyDesk) polecanych przez rzekomych konsultantów, pracowników banków, policjantów czy prokuratorów

W każdym przypadku, jeśli zorientujesz się, że padłeś lub mogłeś paść ofiarą oszusta natychmiast poinformuj odpowiednie służby!

Poprzedni artykułNietrzeźwa 46-latka wjechała do rowu na obwodnicy
Następny artykułProcesje Bożego Ciała w Jarosławiu. Sprawdź, którędy przejdą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!