Strona główna PRZEMYŚL Dworzec PKP z Przemyśla z nagrodą publiczności Dworca Roku

Dworzec PKP z Przemyśla z nagrodą publiczności Dworca Roku

172
0

 

Dworzec PKP z Przemyśla został nagrodzony w konkursie Dworzec Roku 2020. Otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Dworzec Roku.

Każdy ze zdobywców „Nagrody Publiczności” podkreśla, iż jest to najcenniejsza nagroda, jaką można otrzymać. To trofeum przyznawane za sprawą ilości głosów oddanych przez publiczność, użytkowników, fanów… Głosów wynikających nie z tabel, zestawień czy kalkulacji, a raczej płynących z serca. Z faktycznej sympatii do kandydata, na którego oddaje się swój bezcenny głos.
Przemyski Dworzec w głosowaniu internetowym zdobył aż 4881 głosów. To drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku.

Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859-1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 r., nadając mu bogatą formę architektoniczną.


Dworzec w Przemyślu warto docenić choćby za kunszt prac konserwatorskich i remontowych wykonanych w latach 2010-12. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono tam wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki.
Dworzec w Przemyślu zasłynął także za sprawą dworcowej restauracji „Perła Przemyśla”, którą okrzyknięto jedną z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku posiłki przygotowywał tam nawet jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Wielkiej Brytanii szefów kuchni.
Przemyśl to ważna przesiadkowa stacja dla osób przybywających z Ukrainy do Polski i osób udających się w przeciwnym kierunku. Odrestaurowany dworzec to tylko jeden z wielu elementów, które składają się na jakość kolei w tym korytarzu. Za sprawą remontu linii kolejowej nr 91 (E30) i towarzyszących jej dworców, kolej jest dziś atrakcyjną alternatywą czy wręcz pierwszym wyborem w podróżach wschód-zachód.
Do Przemyśla docierają najbardziej komfortowe i najciekawsze składy Kolei Ukraińskich, dzięki którym szybko i komfortowo można dotrzeć do Lwowa, Kijowa czy Odessy.
Z dworca w Przemyślu w 2019 r. korzystało dziennie ok. 3 900 osób.
źr. Dworzec Roku/facebook