Strona główna WIADOMOŚCI Dramatyczne skutki po wczorajszych ulewach. Brakuje wody pitnej

Dramatyczne skutki po wczorajszych ulewach. Brakuje wody pitnej

0

Po gwałtownych ulewach sytuacja powodziowa na Podkarpaciu jest kryzysowa. Premier poinformował o ok. 400 ewakuacjach. Ze skutkami intensywnych opadów zmagało się 1100 strażaków z regionu o województwa świętokrzyskiego oraz żołnierze, m.in. Wojsk Obrony Terytorialnej.


Podczas nocnego briefingu premier dziękował służbom za zaangażowanie. Podkreślił, że ewakuacje odbywały się również helikopterami. Doszło do niebezpiecznej sytuacji – fala zepchnęła autobus do rzeki. W górnych partiach dochodzi do gwałtownego przybierania wody.W wielu miejscowościach brakuje wody pitnej. Sytuacja jest dramatyczna. Wśród osób, które wymagały ewakuacji, były osoby chore na COVID-19. Potrzebującym zapewniane są miejsca noclegowe również w szkołach.
Strumyki i potoki przeobraziły się w rwące rzeki, które swoim nurtem zabierały wszystko, łącznie z samochodami. Uszkodzonych jest kilka mostów, zalane są drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie, uprawy.

W nocy, po ustaniu deszczu trwała akcja wypompowywania wody z piwnic, garaży. Po opanowaniu sytuacji przez straż nastąpi teraz szacowanie strat.