Strona główna RZESZÓW Doszło do sabotażu? ABW bada sprawę legionelli

Doszło do sabotażu? ABW bada sprawę legionelli

0
Reklama

Radio RMF podało, że w Rzeszowie pojawili się funkcjonariusze ABW, którzy sprawdzają, czy wybuch epidemii legionelli nie jest akcją sabotażową.

ABW bada działania wodociągów. Równocześnie nadal obraduje zespół zarządzania kryzysowego.

Reklama

Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Zasada, działania ABW podyktowane są tym, że legionelloza pojawiła się w ważnym strategicznie regionie Polski, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie.

Czynności związane z dochodzeniem epidemiologicznym oraz przeciwdziałaniem zachorowaniom na legionellozę na terenie miasta Rzeszowa i powiatu Rzeszowskiego ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. Jego działania podejmowane są zgodnie z obowiązującą ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, zaleceniami ECDC  oraz opracowaniami naukowymi w tym zakresie.

  1. Podczas dochodzenia epidemiologicznego prowadzone są wywiady z pacjentami lub osobami z ich rodzin.
  2. Pobrane zostały próbki wody.
  3. 08.2023 r. zostało wystosowane pismo do zarządców budynków mieszkalnych na terenie miasta Rzeszowa w celu wzmożenia nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego.
  4. Ponadto na polecenie Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego objęto szczególnym nadzorem obiekty całodziennego przebywania osób starszych i chorych takich jak: domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, szpitale jak również budynki zamieszkania zbiorowego, spółdzielnie mieszkaniowe, duże obiekty handlowe, hotele, i zakłady pracy – prowadzone są w tym zakresie dodatkowe kontrole, w ramach których przekazywane są informacje w oparciu o wytyczne pn. Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella – zalecenia dot. ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej
    i zamieszkania zbiorowego po wydłużonym przestoju lub ograniczonej eksploatacji.
  5. Dodatkowo decyzją władz miasta zamknięto w mieście fontanny i kurtyny wodne.
  6. Codziennie odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego przy Prezydencie Miasta Rzeszowa.
  7. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie poinformowało o planowanej dezynfekcji i płukania sieci  wodociągowej  miasta Rzeszowa i miejscowości przyległych. Dezynfekcja zaplanowana jest na 27 sierpnia br. W godzinach 5.00 do 23.00.
Poprzedni artykułMorawiecki w Kolbuszowej. Buczek oskarża PiS o nielegalne finansowanie kampanii
Następny artykułWpływ odpylania na środowisko – dlaczego warto odbierać pył i trociny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!