Strona główna BIZNES Dobre teksty reklamowe – Cechy, którymi powinny się charakteryzować

Dobre teksty reklamowe – Cechy, którymi powinny się charakteryzować

0
teksty reklamowe copywriter
Reklama

Dobre teksty reklamowe to takie, które są skuteczne i przynoszą zamierzone efekty. Zazwyczaj jest to wzrost sprzedaży produktów czy zainteresowania świadczonymi usługami. Jednak dużo zależy od tego, w jaki sposób została przygotowana treść i czy zawiera wszystkie istotne elementy. Jakimi cechami powinny wyróżniać się dobre teksty reklamowe?

Dlaczego teksty reklamowe są tak ważne?

Teksty reklamowe są bardzo istotne, gdyż to właśnie one decydują o zdobyciu nowych klientów. Co prawda uwagę przykuwają też ciekawe zdjęcia, grafiki czy krótkie materiały wideo, ale to treść informuje o korzyściach płynących z wyboru danego produktu lub usługi. Trudno jest wyobrazić sobie przekaz reklamowy bez treści, ponieważ w marketingu (również internetowym) jest ona najważniejsza. To za pomocą słów można dotrzeć do potencjalnych klientów i nakłonić ich do zakupu lub choćby kontaktu. Wiele osób traktuje je jako motywację do podjęcia działania. Jednak żeby tekst reklamowy rzeczywiście przyniósł oczekiwany efekt, musi spełniać kilka warunków.

Reklama

Agencja copywriterska – https://wordpassion.pl/

Atrakcyjność tekstu reklamowego

Dobre teksty reklamowe mają być atrakcyjne. Co to oznacza? Oczywiście, każdy z nas ma inny gust, ale są pewne cechy, na które większość zwraca szczególną uwagę. Bardzo istotne jest, aby podzielić tekst na kilka wyraźnych sekcji, między którymi znajdą się krótkie nagłówki. Wówczas będzie wyglądać on znacznie lepiej niż jeden długi akapit bez żadnych wyróżników (jego przeczytanie prawdopodobnie będzie bardzo męczące). Atrakcyjna reklama nie może zrażać do siebie odbiorców ani w żaden sposób ich obrażać. Powinna też dotyczyć kwestii, które są bliskie potencjalnym klientom, oddziaływać na ich zmysły i wyobraźnię, a jednocześnie być konkretna. Coraz częściej w tekstach reklamowych pojawiają się akcenty humorystyczne, wywołujące uśmiech na twarzy odbiorców. Warto zainteresować się też storytellingiem, inaczej marketingiem narracyjnym. To ciekawa strategia przedstawiania produktów, usług lub firmy za pomocą opowieści.

Poprawność i zrozumiałość tekstu reklamowego

Tworząc teksty reklamowe, trzeba pamiętać nie tylko o atrakcyjności, ale i poprawności językowej. W treści nie mogą znaleźć się błędy ortograficzne, leksykalne czy nawet interpunkcyjne, bo wtedy nikt nie uzna je za profesjonalne. Tym samym oferowany produkt czy usługa nie wzbudzą zaufania klientów. Co ciekawe, poprawność językowa zazwyczaj idzie w parze z krótszymi zdaniami. Te wielokrotnie złożone są przeważnie zbyt skomplikowane i trudno jest zrozumieć ich sens, a przecież komunikat reklamowy musi trafiać do odbiorców. Poza różnego rodzaju błędami należy wystrzegać się również ciągłych powtórzeń. Język polski jest na tyle rozbudowany, że do większości wyrazów można bez trudu znaleźć minimum 2-3 synonimy. Należy też unikać skomplikowanych, specjalistycznych sformułowań. Dobre teksty reklamowe są napisane prostym i łatwym do zrozumienia językiem.

Zwięzłość tekstów reklamowych

Za najlepsze treści reklamowe uznaje się te, które są zwięzłe i na temat. Nie ma potrzeby rozwijania i skupiania się na kwestiach drugorzędnych, które dla potencjalnych klientów są mało istotne. Muszą oni otrzymać informację, czym wyróżnia się produkt i dlaczego warto go kupić (to samo dotyczy oferowanych usług). W przypadku krótkich tekstów reklamowych wzrasta szansa na to, że odbiorcy szybko je zapamiętają – a to również wpływa na ich skuteczność. Za duża ilość treści powoduje, że trudno jest się skupić na głównym przekazie reklamy, łatwo można się rozproszyć. Dobór słów jest więc kluczowy, a dobry copywriter ma tego świadomość.

Sugestywność tekstów reklamowych

Żeby tekst reklamowy oddziaływał na odbiorców, musi pełnić też funkcję sugestywną. Ma on sugerować potencjalnym klientom, że tylko ten produkt lub usługa spełni ich oczekiwania, ale w subtelny, niezbyt nachalny sposób. To wymaga umiejętnego wykorzystania języka perswazji, a tym samym posiadania odpowiedniej wiedzy na ten temat. Tekst ma pokazywać zalety, jakie odbiorca zauważy po zakupie wskazanego produktu czy skorzystaniu z konkretnej usługi. Stworzenie go warto powierzyć dobrej agencji copywriterskiej. Taka współpraca z pewnością przyniesie efekty w postaci poprawnie napisanych, naturalnie wyglądających, a jednocześnie sugestywnych treści nakłaniających do podjęcia konkretnych działań.

Reklama