Strona główna HISTORIA Dębica uczci bohaterów Kałużówki

Dębica uczci bohaterów Kałużówki

0
Reklama

W Dębicy w ostatni weekend wakacji odbędzie się szereg inicjatyw związanych z uroczystościami na Kałużówce. Warto wziąć udział, by uczcić bohaterów tej największej bitwy w południowo-wschodniej Polsce, która odbyła się w ramach Akcji „Burza”.

Główne uroczystości odbędą się w niedziele 27 sierpnia o godzinie 10:00 na polanie Kałużówka (Głobikowa koło Dębicy).

Warto zwrócić uwagę na ciekawe wydarzenia towarzyszące, tj.: Rajd pieszy Szlakiem Partyzanckim, Spotkanie pokoleń na Kałużówce, Bieg Partyzant Szlakiem II Zgrup. AK, Nadanie im. A. Lazarowicza Klubowi HDK „Rodacy-Rodakom” w Dębicy.

 
Rajd pieszy Szlakiem Partyzanckim potrwa około 3 godziny i pokaże miejsca pamięci związane z walkami na tym terenie. Na zakończenie rajdu planowane jest ognisko wraz z „spotkaniem pokoleń”. Będzie wtedy możliwość wysłuchania pasjonujących, ale niejednokrotnie tragicznych historii opowiadanych przez weteranów walk oraz pośpiewania piosenek partyzanckich przy akompaniamencie harmonii lub gitary.27 sierpnia o godzinie 16:00 w Domu Kultury Mors odbędzie się również 
nadanie imienia Klubowi Honorowych Dawców Krwi Rodacy Rodakom. Członkowie klubu za Patrona obejmą dowódcę walk na Kałużówce–legendarnego Majora Adama Lazarowicz ps. „Klamra”.
Adam Lazarowicz ps. „Klamra”

 
Podczas tej uroczystości będzie można spotkać i wysłuchać syna „Klamry” – Pana Zbigniewa Lazarowicza, również uczestnika walk. 
Być może są to ostatnie chwile podczas których będziemy mogli namacalnie odczuć żywą legendę i poznać prawdziwą historię. Weterani szczerze cieszą się, gdy mogą przekazać dziś swoją historię kolejnym pokoleniom. Jako redakcja Dzieje się na Podkarpaciu serdecznie namawiamy do dania im tej radości. Nie spędź tego czasu w domu.

Reklama
Reklama