Strona główna DĘBICA Dębica: Za nami XII Mistrzostwa Podkarpacia w płukaniu złota

Dębica: Za nami XII Mistrzostwa Podkarpacia w płukaniu złota

0
Reklama

W niedzielne popołudnie 8 lipca 2018r. w Gumniskach odbyły się XII Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.


Kolejny raz zawody w Gumniskach miały charakter średniowieczny. Krótka scenka rodzajowa pozwoliła poczuć klimat tamtej epoki. Po niej nastąpiło powitanie przybyłych gości przez Wójta Gminy Dębica Stanisława Rokosza. Następnie Wielki Mistrz Bractwa Płukaczy Złota pan Zbigniew Soja ogłosił oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw. Przed startem zawodów Członkowie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota ze Złotoryi przeszkolili uczestników. Każdy uczestnik szkółki otrzymał również pamiątkowy „Certyfikat Kopacza Złota”. Rywalizacja była niezwykle zacięta. Po emocjonujących zawodach zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
Złoty Powiat – Starostwa Województwa Podkarpackiego
I miejsce – Starostwo Powiatu Dębickiego
II miejsce – Starostwo Powiatu Strzyżowskiego
III miejsce – Urząd Miasta Rzeszowa
Samorządowcy Gminni kontra Organizacje Pozarządowe
I miejsce – Centrum Wolontariatu Dzieci i Młodzieży Gminy Dębica
II miejsce – Przedstawiciele Reprezentacyjnej Grupy OSP Gminy Dębica
III miejsce – Stowarzyszenie Głobikowa
Szlachetni Panowie kontra Piękne Białogłowy
I miejsce – Bartosz Guziec
II miejsce – Iwona Guziec
III miejsce – Dominik Maduzia
Rodzinne potyczki
I miejsce – Rodzina Państwa Guziec
II miejsce – Rodzina Państwa Socha
III miejsce – Rodzina Państwa Serkis
W tegorocznych Mistrzostwach zawodnicy biorący udział w kategorii Złoty Powiat walczyli również o „Złotą Buławę”. Jest to nagroda „przechodnia”, do przyszłorocznych Mistrzostw będąca w posiadaniu tegorocznego zwycięzcy – Starostwa Powiatowego w Dębicy, które za rok staje do obrony tytułu mistrza.
Nagrody zwycięzcom w I i II kategorii wręczyli: Wójt Gminy Dębica pan Stanisław Rokosz, Starosta Powiatu Dębickiego pan Andrzej Reguła oraz przedstawiciel sponsora Firmy Górecki pani Izabela Bąk. Podczas festynu odbyły się również konkurencje dla publiczności.
W „Biegu Kuracjusza” zawodnicy mieli za zadanie przebiec w klapkach specjalnie przygotowany slalom, wypić określoną ilość wody latoszyńskiej i w jak najkrótszym czasie zjawić się na mecie. Zwycięzcy otrzymali zestawy upominków Latoszyn Zdrój. Na średniowiecznym turnieju nie mogło zabraknąć rycerzy. Publiczność oglądała z entuzjazmem kaskaderskie i zręcznościowe umiejętności wojów z grupy Templum Temporis.
W średniowiecznej wiosce młodsi i starsi próbowali swoich sił w łucznictwie, uczestniczyli w zabawach plebejskich oraz mieli okazję zobaczyć pokaz walk średniowiecznych. Po zmroku artyści grupy Templum Temporis
wystąpili w widowiskowym teatrze ognia.
Przed sceną rozbawioną publiczność zgromadził koncert gwiazdy wieczoru – Zespołu ROMPEY.
za: CKiB Dębica

Reklama