Organizatorzy serdecznie zapraszają 5 maja 2019r. na XVI Ogólnopolską i XXVII Podkarpacką Paradę Straży Wielkanocnych „TURKI 2019”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 Uroczystą Mszą Świętą w wyznaczonych parafiach (Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa w Pustkowie-Osiedlu, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie, Parafia pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy).

Dalsza część Parady (prezentacja grup i pokazy musztry paradnej) odbędzie się o godz.13.00 na terenie obiektu sportowego MULKS w Pustyni.

Turki to wielkanocny zwyczaj ludowy związany ze strażą przy grobie Pańskim, kultywowany w całej Polsce jednak w charakterze „TURKÓW” głównie na Podkarpaciu, gdzie tworzy swoisty fenomen kulturowy i etnograficzny. Straż, zgodnie z przekazem biblijnym symbolizuje żołnierzy, którzy z rozkazu Piłata, strzegli w Jerozolimie grobu Jezusa. Zwyczaj ten związany jest z dawnymi misteriami okresu Świąt Wielkanocnych.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się na terenie Gminy Dębica w której obrzęd „TURKÓW” jest
pieczołowicie kultywowany. Na wydarzenie przybędzie kilkadziesiąt oddziałów z całej Polski na czele z gospodarzem „TURKI – Latoszyn”.

Oddziały zaprezentują się w barwnych szykach z towarzyszeniem Orkiestry Dętej.