Strona główna DĘBICA Dębica: Dziś uroczyste odsłonięcie patriotycznych murali

Dębica: Dziś uroczyste odsłonięcie patriotycznych murali

0
Reklama

Dzisiaj w Dębicy na jednym z osiedli mieszkaniowych uroczyste odsłonięcie patriotycznych murali poświęconych Żołnierzom Wyklętym.


Rozpoczęcie obchodów odbędzie się w 14 września (sobota), o godz. 15:00, przy Muszli Koncertowej na osiedlu „Słoneczne” (Igloopol) w Dębicy.
W programie przewidziano pochód ulicami osiedla oraz:
– piknik historyczny
– żołnierski poczęstunek
– wieczornicę patriotyczną
W miesiącu sierpniu br. na elewacjach budynków mieszkalnych przy ul. Witosa oraz 3-go Maja w Dębicy powstały trzy murale, przedstawiające podobizny żołnierzy podziemia niepodległościowego – ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Wachmistrza Józefa Franczaka. Przedsięwzięcie stanowiło kontynuację oddolnego zamysłu upamiętniania bohaterów walk o niepodległość ojczyzny, związanych z ziemią dębicką i nie tylko – zamysłu powstałego w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to pierwszy z budynków wspomnianego osiedla przyozdobiony został wizerunkiem ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”.
Poprzez wykonanie wizerunków bohaterów na ścianach dębickich budynków mieszkalnych autorzy murali pragnęli zadbać o zasłużone miejsce w pamięci dla tych postaci.
Każda z namalowanych postaci to symbol wiary, oddania, wytrwałości i poświęcenia. Mieli zostać zapomniani. Komuniści starali się nie tylko wyeliminować ich fizycznie – bestialsko zamordować, ale także całkowicie usunąć z historii i świadomości ludzi.
 

Reklama