Dziś (poniedziałek, 13 lipca 2020 r.) Sąd Apelacyjny w Rzeszowie wydał wyrok stosunku do oskarżonych Marcina B.  i Ryszarda Podkulskiego. Zmienił zaskarżony wyrok z 2016 r. i uniewinnił obydwu.

 

– Sprawa jest wielotomowa, uzasadnienie sądu było ustne – mówi sędzia Zygmunt Dudziński, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. – Zdaniem sądu nie zachodzą znamiona czynów zarzucanych obu oskarżonym, nie doszło do szkody w mieniu Rzeszowskich Zakładów Graficznych, a brak znamion czyny powoduje, że takim czy innym działaniom nie można zarzucić naruszeniu prawa.

Podstawowym materiałem dowodowym , który zadecydował, były opinie biegłych, z zakresu ekonomii i rachunkowości, które sąd przeprowadził już po wydaniu wyroku w 2016 r.

Ci biegli inaczej wycenili określone mienia ,w tym nieruchomości przy ul. Lisa Kuli 19 (gdzie wcześniej mieściła się drukarnia) i studia CTP (czyli wyposażenia drukarni). Mowa była o wartości 9 mln w przypadku studia oraz 10 mln zł w przypadku nieruchomości.

Według nowych opinii, operacje wykonane mieniu (przeniesienie do nowej spółki Graffica) nie powodowały szkody dla Rzeszowskich Zakładów Graficznych

– Obydwaj oskarżeni uznawani są za prawomocnie uniewinnionych – dodaje sędzia Zygmunt Dudziński. – Od takiego wyroku także służy kasacja, może ją złożyć prokurator.

Ryszard Podkulski to biznesmen z branży nieruchomości. W Rzeszowie posiada m.in. Graffikę, Galerię Rzeszów i Hotel Rzeszów,  Pasaż Rzeszów i wiele innych obiektów. Prowadzi tez interesy w Lublinie, Jaśle i Nowym Sączu.    Drugi oskarżony , Marcin B. jest jego zięciem.