Strona główna WIADOMOŚCI Czy szczepić dziecko jeśli u domownika wystąpił Covid-19?

Czy szczepić dziecko jeśli u domownika wystąpił Covid-19?

120
0

Na rządowej stronie ministerstwa zdrowia związanej ze szczepieniami ochronnymi pojawił się wpis, w którym wyjaśniono, czy można zaszczepić dziecko, jeśli u któregoś z domowników potwierdzono Covid-19.


Z medycznego punktu widzenia nie ma powodu, aby szczepienie opóźniać, oczywiście przy założeniu, że u dziecka nie wystąpią objawy zakażenia SARS-CoV-2. Nawet jeśli dziecko ma zakażenie bezobjawowe, można podać szczepionkę (łagodna infekcja, a taką jest zakażenie objawowe czy skąpoobjawowe, nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia).Natomiast z punktu widzenia przepisów sanitarnych obowiązujących w okresie pandemii, w sytuacji potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2  i/lub rozpoznania COVID-19 u jednego z domowników, szczepienie musi być odroczone do czasu zakończenia kwarantanny pozostałych wspólnie zamieszkujących osób.
Zdecydowana większość zakażeń wirusem SARS-Cov-2 ma charakter bezobjawowy, stąd też rodzice planujący szczepienie dziecka lub dorośli planujący swoje szczepienia, mają wątpliwości, czy można wykonać jakiekolwiek szczepienie, w sytuacji kiedy osoba jest już zakażona nowym koronawirusem. Obawiają się, czy taka sytuacja nie spowoduje problemów zdrowotnych. Nie należy obawiać się sytuacji, że zaszczepimy dziecko lub osobę dorosłą bezobjawowo zakażoną SARS-CoV-2. Wiele osób jest bezobjawowymi nosicielami różnych bakterii i wirusów i nie wpływa to na nasze decyzje odnośnie szczepień. Dodatkowo potencjał układu immunologicznego osoby szczepionej, również małego dziecka, jest ogromny.
Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia, bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 nie jest medycznym przeciwwskazaniem do szczepień.
W związku z planowanym szczepieniem, nie ma zaleceń wykonywania badań w kierunku SARS-CoV-2, tak u pacjenta (dziecka, osoby dorosłej) jak i personelu ochrony zdrowia.