Strona główna RZESZÓW Co wyróżnia i charakteryzuje Święta Bożego Narodzenia na Podkarpaciu

Co wyróżnia i charakteryzuje Święta Bożego Narodzenia na Podkarpaciu

0
Reklama

Każde miasto, każdy region posiada swoje lokalne perełki, które wyróżniają go spośród innych. Tak jest niemal w każdej dziedzinie życia, tak też jest i w temacie świątecznych przygotowań do tych najpiękniejszych, najbardziej przez nas lubianych świąt. Czym więc wyróżnia się nasz region? Co nadaje mu prawdziwego, świątecznego, lokalnego charakteru?

Kuchnia, kulinaria to coś, co jest nieodłącznym elementem każdych świąt, a Świąt Bożego Narodzenia szczególnie. To wyjątkowe, pełne smaków i zapachów potrawy skupiają całe rodziny przy świątecznym stole, I wydawałoby się, że niby w całym kraju jest tak samo, ale rozbieżność i różnorodność potraw serwowanych przez gospodynie podczas świąt, różni się znacznie w zależności od regionu. Podkarpacie to prawdziwy skarbiec tradycyjnych produktów, swojskiego jadła, gdzie mieszkańcy doceniają produkty rzemieślniczych producentów. A czego nie może zabraknąć na tradycyjnym, świątecznym stole?

Tutaj należy odrębnie potraktować Wigilię oraz kolejne dni świąt. Dlaczego? Ze względu na zachowywaną do tej pory tradycję, według której wieczerza wigilijna przybiera postny charakter. Na większości podkarpackich stołów w ten wyjątkowy i rodzinny wieczór trafiają przede wszystkim takie potrawy jak – gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami, oczywiście bez mięsa, podawane najczęściej z sosem grzybowym; kapusta z grochem, często z dodatkiem oleju lnianego; zupa grzybowa, będąca połączeniem grzybowego wywaru i barszczu białego; kutia, czyli słodka masa z maku, miodu i orzechów, niekiedy także rodzynek, bakalii z odrobinką rumu; zaś do picia zamiast kompotu pamuła, czyli wywar z suszonych owoców.

Reklama

W kolejne dni świąt na stołach pojawiają się różnego rodzaju mięsa i wędliny oraz wypieki, wśród których królują oczywiście tradycyjne serniki i makowce zawijane z dodatkiem bakalii a także korzenne, ręcznie zdobione pierniczki, które najlepiej upiec dwa tygodnie przed świętami, by miały czas aby zmięknąć. Gospodynie często przygotowywały także amoniaczki – kruche ciastka z dodatkiem amoniaku oraz drożdżowe bułeczki z nadzieniem słodkim lub z kapusty.
 

Reklama
Poprzedni artykułMiszmasz, czyli Kogel-Mogel 3 już niebawem w kinach!
Następny artykułRzeszów: Najwyższe nagrody dla uczniów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie