Strona główna JAROSŁAW Chcąc zutylizować pozostałości po dziczyźnie, ugrzązł w błocie. Został zatrzymany

Chcąc zutylizować pozostałości po dziczyźnie, ugrzązł w błocie. Został zatrzymany

0
Zdjęcia: Arch., KP Radymno i Straż Leśna Nadl. Jarosław
Reklama

Straż Leśna Nadleśnictwa Jarosław, funkcjonariusze Policji i myśliwi miejscowego Koła Łowieckiego „Sokół” Jarosław ujęli osobę zajmującą się procederem kłusownictwa na terenie obwodu łowieckiego nr 93 na terenie Gminy Laszki.

Nocne patrole strażników i myśliwych w łowisku wskazywały, że ktoś, poruszając się samochodem osobowym drogami powiatowymi i gminnymi, kłusuje z bronią palną wyposażoną w celownik optyczny oraz prawdopodobnie, dodatkowe przyrządy termowizyjne. Ofiarami padały zwierzęta łowne w pobliżu dróg – głównie sarny, jelenie, ale również łosie, które są objęte całorocznym okresem ochronnym.

Reklama

Podczas kolejnych akcji przestępcom udawało się, pomimo podejmowanych przez służby działań, uciec przed ujęciem ich na gorącym uczynku. Feralnym dla kłusowników okazał się piątek 26 stycznia. Jeden z nich, chcąc zutylizować pozostałe skóry, łby „badyle” (nogi) po skłusowanych w okresie ochronnym jeleniach, ugrzązł na gruntowej drodze prowadzącej bezpośrednio nad brzeg Sanu. Nie spodziewał się, że jego działania są cały czas monitorowane. Powiadomieni funkcjonariusze Straży Leśnej i Policji przybyli na miejsce ujawnili w przyczepce samochodu cztery skóry z jeleni, 26 „badyli” oraz łeb sarny.

– Ile wcześniej takich „pozostałości” po procederze udało się wrzucić do pobliskiej rzeki, nie wiadomo – mówi Stanisław Sopel, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Jarosław. –  W toku śledztwa i przeszukania zabudowań podejrzewanego ujawniono kolejne trzy łby byków jelenia w skórze, 12 wieńców jelenia i aż 90 sztuk parostków kozłów sarny i trzy trofea z dzików – wszystkie nieewidencjonowane, a więc jednoznacznie nielegalne.

Jednemu ze sprawców postawiono już zarzuty, dochodzenie trwa. Sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności, przepadek przedmiotów użytych do przestępstwa.

To już druga w tym roku skuteczna akcja służb przeciwko kłusownikom na tym terenie. Przypomnijmy: w czwartek 18 stycznia w leśnictwie Korzenica (Nadleśnictwo Jarosław), Straż Leśna we współpracy z funkcjonariuszami Policji z KP Radymno zatrzymała wnykarza kłusującego na leśną zwierzynę. Tu również  zamontowane kamery fotopułapek pozwoliły zebrać dowody w postaci zdjęć i filmów.

Reklama
Poprzedni artykułBędzie strajk generalny rolników. Zablokują wszystkie przejścia z Ukrainą i drogi w kraju
Następny artykułCedra znów miała nosa do gotówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!