Strona główna NAJLEPSZE ARTYKUŁY CFD – zarabiaj na wahaniach cen bez kupowania aktywów

CFD – zarabiaj na wahaniach cen bez kupowania aktywów

0
pixele
Reklama

Inwestowanie na rynkach finansowych niekoniecznie musi oznaczać nabywanie i sprzedawanie walorów spółek, papierów dłużnych, metali szlachetnych, surowców czy kontraktów terminowych na nie. Zarabiać na zmianach ich wycen można również wykorzystując kontrakty na różnice, będące idealnym narzędziem do spekulacji. Co warto o nich wiedzieć?

Jak zarabiać na CFD?

Reklama

Kontrakty na różnice (CFD) pozwalają na handlowanie tysiącami instrumentów finansowych z całego świata, choć lepszym określeniem byłoby zawieranie zakładów na różnice w ich kursie. Kontrakty te nie obejmują bowiem wejścia w posiadanie aktywa, na którym odbywa się spekulacja, lecz jedynie obstawienie kierunku spodziewanej zmiany jego wycen. W odróżnieniu od kupowania i sprzedawania walorów, kontrakty CFD umożliwiają zawieranie pozycji długiej (grę pod wzrosty), jak i pozycji krótkiej (kiedy wyczuwamy spadek ceny). Dodatkowo będąca elementem składowym CFD dźwignia finansowa umożliwia zajmowanie pozycji na sumy wielokrotnie wyższe niż ilość posiadanych środków. Oczywiście daje to zarówno szanse na szybsze i większe zyski, ale również na szybsze straty, z pełną utratą depozytu włącznie. 

Skuteczne granie na kontraktach na różnicę wymaga więcej niż w przypadku inwestycji w ETF’y czy a akcje na podstawie analizy fundamentalnej. Przy otwieraniu długich i krótkich pozycji z dźwignią ważne są również inne elementy, którym zazwyczaj poświęcamy mniej uwagi – luki cenowe, opłaty overnight, wysokość spreadów, a stop loss powinien nieodłącznie towarzyszyć rozgrywanym w ten sposób zagraniom. Bardzo często doświadczeni traderzy wykorzystują analizę techniczną podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych, oprócz niej potrzebne jest także opanowanie i odporność na stres. Ważne jest także, by Twój broker CFD pozwalał na handel z niewielkimi spreadami, które mogą mieć wpływ na zyskowność inwestycji, jak również by jego aplikacja działała płynie i bez opóźnień – dając Ci możliwość natychmiastowego reagowania. Nawet kilka sekund potrafi znacząco wpłynąć na inwestycję. 

Najważniejsza jest praktyka

Skutecznego inwestowania nie da się nauczyć z książek. Wszystko, czego się uczysz, koniecznie musisz wprowadzać w życie, by móc dostrzec praktyczne zastosowanie podanych zasad. Dlatego na początku warto grać niewielkimi kwotami i na możliwie niskiej dźwigni, by móc spokojnie oswoić się z rynkiem, bez zbędnych strat finansowych. Przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia bez wątpienia uda Ci się opanować tę ciężką sztukę, jaką jest skuteczne zarabianie na CFD. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!