Strona główna HISTORIA Brama Sandomierska odkryta w Rzeszowie na ul. Grunwaldzkiej

Brama Sandomierska odkryta w Rzeszowie na ul. Grunwaldzkiej

0
Reklama

Rzeszowscy archeolodzy zaprezentowali dotychczasowe wyniki swoich badań na ulicy Grunwaldzkiej. Odkrycia są znaczące!

Na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Kopernika na głębokości około 2,5 metra pod obecną nawierzchnią ulicy natrafiono na fragmenty muru Bramy Sandomierskiej. Niegdyś w tym miejscy znajdowała się granica miasta i stał budynek, w którym mieścił się urząd celny gdzie pobierano myto od kupców. Brama Sandomierska została wyburzona przez Austriaków w czasie zaborów w XIX wieku. Karola Henryka Wiedemann ukazał ją na planie Rzeszowa z 1762 roku.

Reklama
Na podstawie wydanego pozwolenia konserwatorskiego, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, działając na… Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Niedziela, 29 listopada 2020Prace archeologiczne przyniosły również odkrycia datowane na XVII wiek: pozostałości najstarszego dotychczas znanego bruku kamiennego tzw. „kocich łbów”, drewnianej konstrukcji drogi oraz mnóstwo zabytków ruchomych.

Ulica Grunwaldzka to jedna z najstarszych ulic w Rzeszowie. Jej nazwę zmieniono na początku XX w. Swego czasu była to jedna z głównych dróg dojazdowych do miasta. W planach jest jej renowacja.

Badania archeologiczne na zlecenie miasta Rzeszów potrwają do początku marca.

Reklama