Strona główna WIADOMOŚCI Boże Narodzenie 2020: Prognoza pogody dla Podkarpacia

Boże Narodzenie 2020: Prognoza pogody dla Podkarpacia

0
Reklama

Zima w Polsce od lat nas nie rozpieszcza, a niedługo białe święta będziemy pokazywać dzieciom na zdjęciach. Ale jeszcze trwa pełen „wrażeń” rok 2020, więc może pogoda tym razem nas zaskoczy.

Po długim okresie monotonnej pogody spowodowanej panowaniem wyżu rosyjskiego w końcu nad Europejskim Obszarem Synoptycznym doszło do znaczącej przebudowy pola barycznego i odbudowy strefowej cyrkulacji. Dla nas oznacza to pogodę zmienną, w Wigilię pojawi się sporo opadów atmosferycznych, niestety deszczu, a w pierwszy i drugi dzień świąt nieco zimowej aury.

Wigilia 24.12Reklama
Przez cały dzień zachmurzenie utrzyma się na poziomie dużym oraz całkowitym, szanse na przejaśnienia są niskie, największe pod wieczór. W Wigilię Bożego Narodzenia na obszarze województwa podkarpackiego wystąpią opady, które dotrą do nas w dwóch turach, i niestety przeważnie będą to opady deszczu, jedynie na terenach górskich oraz podgórskich, gdzie izoterma 0°C z dodatnią temperaturą utrzymuje się na względnie niskim poziomie. Opady deszczu będą ulegać transformacji w opady mieszane oraz samego mokrego śniegu. Pierwsza paczka opadów dotrze do nas jeszcze przed wschodem słońca, natomiast druga przed południem. Jak na kolejny dzień astronomicznej zimy ciepło, temperatura maksymalna powietrza w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie w okolice 4/9 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany wzmagający się na terenach górskich województwa, w porywach jednak nie powinien przekraczać 70 km/h.

Boże Narodzenie 25.12

W Boże Narodzenie wspomniany wyżej niż znad rejonów naszego kraju powędruje nad kraje Nadbałtyckie, który współpracując z Atlantyckim wyżem zacznie pompować w naszym kierunku zimniejsze powietrze pochodzenia arktycznego morskiego posiadające wilgotno chwiejną równowagę termodynamiczną. W dzień zachmurzenie na ogół utrzyma się na poziomie dużym z przejaśnieniami. Miejscami na obszarze województwa pojawią się opady wszelakiej maści, głównie pochodzenia konwekcyjnego – zaczynając od opadów deszczu, kończąc na opadach samego śniegu oraz krupy śnieżnej. Największe szanse na zabielone krajobrazy mają urozmaicone tereny Podkarpacia. Chłodniej, ale dalej przeważnie na plusie, temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach 0/4 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany północno-zachodni.


Drugi Dzień Świąt 26.12

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przyniesie nam kontynuację adwekcji zimniejszego powietrza arktycznego morskiego. Po nocy z przymrozkami, w ciągu dnia pogoda w kratkę: zachmurzenie duże i umiarkowane z okresowymi rozpogodzeniami. W wielu miejscach, tak jak w pierwszy dzień świąt, pojawią się opady pochodzenia konwekcyjnego głównie śniegu. Temperatura maksymalna powietrza oscylować będzie w okolicach zera, co daje nadzieję, że tam gdzie wystąpią opady śniegu, to śladowa pokrywa się utrzyma. Wiatr na ogół umiarkowany.
Dane DWD (sytuacja baryczna 24.12), kachelmannwetter (temp.maks. 24-26.12, prognozowana pokrywa śnieżna w do 26.12)
Reklama