Strona główna RZESZÓW Boguchwała: Odpady z zagranicy składowane w zakładach napraw samochodów?

Boguchwała: Odpady z zagranicy składowane w zakładach napraw samochodów?

0
Reklama

Jak podaje jeden z naszych czytelników, od kilku miesięcy do Boguchwały przywożone są wieczorami i nocą śmieci. Według jego informacji mogą to być odpady medyczne ze Słowacji.


Śmieci są składowane w zakładach napraw samochodów w Boguchwale. Proceder ten trwa od kilku miesięcy, a śmieci są przywożone wieczorami i nocą. Niezadowoleni mieszkańcy zgłaszają problem, ale sytuacja się nie zmienia.
Problem śmieci został zauważony niedawno po wielu przypadkach podpaleń nielegalnych wysypisk. Według Ministerstwa Środowiska w maju i kwietniu takich pożarów było 20. Portal money.pl podaje, że prostota procedury uruchamiania małej instalacji i łatwość zorganizowania magazynu odpadów sprawiły, że w Polsce zaroiło się od takich zakładów.

Wystarczy kawałek odwodnionego terenu, niewiążąca opinia sanepidu i zgoda władz samorządowych. Z miejsca można zacząć zarabiać ok. 200 zł na każdej tonie przyjętych śmieci. Zarobek byłby dużo mniejszy, gdyby trzeba było je przerabiać, ale przecież można je spalić. Dlatego ściągamy do kraju, (…) śmieci, których nie chcą już Chińczycy. Nawet Australijczykom opłaca się wysyłać je do nas. Oczywiście, nawet najbardziej ślepa i bezwzględna chciwość nie powinna pozwolić na zasypywanie śmieciami dużego kraju w samym sercu Europy.

Polska śmietnikiem Europy

Coraz częściej pojawiają się głosy, że Polska jest płonącym śmietnikiem Europy. Widać wyraźnie szerzej napływającą do Polski masę śmieci z UE. Według rejestru GIOŚ, było to ponad 733 tys. ton w 2017 r., 701 tys. ton w 2016 i zaledwie 367 w 2015 r. Poniższa infografika pokazuje dokładnie skąd najczęściej przyjeżdżają do nas odpady:


źr. od czytelnika, money.pl, GUS

Reklama
Reklama