Strona główna POLSKA I ŚWIAT Blokady alkoholowe w każdym aucie. Nowe dyrektywy UE

Blokady alkoholowe w każdym aucie. Nowe dyrektywy UE

0
Reklama

Komisja Europejska chce wprowadzić w nowych pojazdach samochodowych blokady alkoholowe oraz inne udogodnienia chroniące kierowców i pasażerów przed wypadkami w ruchu drogowym.


Unia Europejska chce, by wszystkie nowo wyprodukowane samochody posiadały wyznaczone przez KE udogodnienia, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas środowego posiedzenia przedstawiono plan działania. Komisja chce wprowadzić blokady alkoholowe,  zaawansowany system hamowania awaryjnego, kamerę cofania oraz czujniki i asystenta pasa ruchu.
Dla ciężarówek i autobusów mają być wprowadzone ułatwienia pomagające wykryć na drodze rowerzystę oraz pieszego.

Naszym celem jest zapewnienie, że wszyscy użytkownicy drogi, niezależnie od tego, jaka jest cena samochodu, będą korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Koncerny samochodowe będą miały od wejścia w życie ustawy, trzy lata na dostosowanie się do dyrektyw.

Reklama

W ciągu trzech lat wszystkie nowe modele wprowadzane na rynek powinny mieć 11 nowych, zaawansowanych systemów bezpieczeństwa (…). Pokazuje to jak bardzo legislacja w tym obszarze posunęła się do przodu, bo pamiętam czasy, gdy pasy bezpieczeństwa nie były obowiązkowe – mówił wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Czym są blokady alkoholowe?

Stosowanie blokady alkoholowej ma jeden cel – maksymalnie utrudnić możliwość podróży pojazdem osobie, która zrobić tego nie powinna. Aby kierowca na „podwójnym gazie” nie stwarzał zagrożenia w ruchu – nie powinien wsiadać do auta. Gdy jednak wsiądzie na fotel kierowcy – AUTOWATCH niczym opiekun przekaże informację: Nie – nie pojedziesz.Przekaże skutecznie, dokładnie. Tak, jak na system najwyższej klasy przystaje.

 źr. Polsat News
Reklama
Poprzedni artykułStalowa Wola: Noc Muzeów. Koncert Ani Dąbrowskiej
Następny artykułŁańcut: Bal Maskowy rozpoczął 57. Muzyczny Festiwal