Strona główna WIADOMOŚCI Bieszczady: Padły dwa żubry. Prawdopodobnie zabił je niedźwiedź

Bieszczady: Padły dwa żubry. Prawdopodobnie zabił je niedźwiedź

0
Reklama

Niedaleko miejscowości Olchowa, na terenie leśnictwa Średnie Wielkie, w Nadleśnictwie Lesko znaleziono dwa martwe żubry. Prawdopodobnie zostały zabite przez niedźwiedzia.

Pierwszy z odnalezionych żubrów 8-letni byk był w stanie szczątkowym, pozostała z niego tylko przednia część. Natomiast drugi 11-letni byk w bardzo dobrej kondycji miał uszkodzony kręgosłup i rany od niedźwiedzich pazurów. Obydwa znaleziska znajdowały się w niedalekiej odległości od siebie.

Reklama

– O fakcie tym powiadomiliśmy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sanoku, placówkę Polskiej Akademii Nauk w Ustrzykach Dolnych i Stowarzyszenie Miłośników Żubrów – mówi Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko. – Jeszcze w niedzielę 19 listopada przeprowadzono oględziny miejsca oraz samych resztek żubrów.

Pobrane zostały próbki tkanek do badań genetycznych i na obecność prątka gruźlicy. Na podstawie oględzin miejsca zdarzenia i resztek zwierząt weterynarze wykluczyli ingerencję człowieka, natomiast jako bardzo prawdopodobną przyczynę upadku żubrów przyjęto atak niedźwiedzia, na co wskazują obrażenia i liczne tropy tego drapieżnika, jak również jego legowiska.
Leśnik z Leska dodał, że podobny przypadek odnotowano w tej samej okolicy kilka lat temu. Niedźwiedź, który przygotowywał się do zimy, przez kilka tygodni żywił się zdobyczą. Wygląda na to, że i tym razem drapieżnik skorzystał z okazji, by odłowić kolejne sztuki ze stad żubrów przemieszczających się ku swym zimowym ostojom. Głęboki wąwóz, do którego zapędzony żubr łamie nogi lub przewraca się, daje przewagę drapieżcy.
Nadleśnictwo Lesko wystąpi do RDOŚ w Rzeszowie o zgodę na spreparowanie czaszek padłych żubrów dla celów edukacyjnych.
źr. RDLP Krosno

Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: Rakiety rekrutują zawodników XXL
Następny artykułIskań, Przemyśl: Pijana matka wiozła dzieci