Strona główna BIESZCZADY Bieszczady: Dziś żubry z Podkarpacia trafią do Bułgarii

Bieszczady: Dziś żubry z Podkarpacia trafią do Bułgarii [zdjęcia]

0
Reklama

Sześć żubrów odłowionych na terenie Nadleśnictwa Lutowiska dziś dotrze do Bułgarii, gdzie zasilą stado hodowane w półwolnej zagrodzie „VODEN-IRI HISAR” koło miejscowości Ostrovo.

Żubry odłowione zostały w leśnictwie Tworylczyk w nocy z 21 na 22 marca i po przejściu badań weterynaryjnych zakwalifikowane do transportu. Są to cztery krowy i dwa byki w różnym wieku. Osobniki te pochodzą z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu pod Otrytem. Nie były wcześniej odławiane ani oznakowane, nie mają też numerów w książce rodowodowej ani imion.
Do 1974 roku prowadzono tam ewidencję urodzeń, ale potem kontakt z Księgą nie był utrzymywany. VODEN wróciło do ewidencji Księgi jako hodowla półwolna w 2012 roku. Obecnie żyje tam 32 żubry, do których dołączy teraz bieszczadzka szóstka.

Żubry w Bułgarii pojawiły się w 1961 roku, kiedy to do zagrody VODEN przewieziono z Polski dwie samice i dwa samce z Niepołomic. Żeby uniknąć efektu chowu wsobnego, niekorzystnego dla zdrowia całej populacji padł pomysł na odświeżenie krwi w tej hodowli.
źr. RDLP Krosno, nowiny
Poprzedni artykułAfera podkarpacka. CBA zatrzymało 7 osób, w tym były zarząd PGE Energia Odnawialna
Następny artykułRzeszów: Zabezpieczono nielegalne automaty do gry