Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że trwają rozmowy na temat rządu. Wszystko po aferze w Zjednoczonej Prawicy, jaka pojawiła się po głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt.

W tym tygodniu możemy się spodziewać decyzji co do kwestii funkcjonowania rządu, jego składu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Możliwe, że decyzje poznamy w czwartek lub piątek.

Rzecznik dodał, że nie będzie przedterminowych wyborów, uciął tym samym spekulacje na ten temat.

 Rozmowy dotyczą przyszłości Zjednoczonej Prawicy, ewentualnie samodzielnych rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd mniejszościowy może uzyskiwać poparcie przy poszczególnych projektach ustaw i gdybyśmy popatrzyli na arytmetykę sejmową, zauważymy, że bardzo duża część ustaw, ponad połowa w praktyce, przyjmowana jest w Sejmie większością głosów dużo większą niż tylko obóz Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym w razie rządu mniejszościowego, da się funkcjonować przez wiele miesięcy, a nawet lat, co zresztą udowadnia funkcjonowanie rządów w Europie – przekonywał.

Media informowały, że możliwe jest, iż Zbigniew Ziobro może zostać odwołany z funkcji ministra sprawiedliwości. Na jego następców typowani są Małgorzata Wassermann i Przemysław Czarnek. Zawieszony w prawach członka PiS został minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Równolegle do tego będą wyciągane wnioski co do kwestii kadrowych w rządzie. (…) Ta decyzja pana ministra (rolnictwa) wzbudziła bardzo niemiłe reakcje wśród posłów, również członków rządu, którzy głosowali za ustawą. Natomiast czy i do jakich zmian dojdzie, chcielibyśmy to komunikować raczej już łącznie z innymi zmianami w rządzie – zaznaczył.