Strona główna POLITYKA Bartoszewski przegrał z ks. Czuchrą. Rzecz o zmianie nazwy ulicy w Rzeszowie

Bartoszewski przegrał z ks. Czuchrą. Rzecz o zmianie nazwy ulicy w Rzeszowie

0
Reklama

Według ustawy dekomunizacyjnej wszystkie ulice noszące nazwy ściśle nawiązujące do słusznie minionego ustroju, muszą do końca września mieć zmienione nazwy. Zobowiązani do tego są zarządzający danymi miejscowościami włodarze lub specjalnie przeznaczone do tego zadania instytucje.
W Rzeszowie realizacja ustawy leży w kompetencjach Komisji Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi. Tym samym przedmiotem czwartkowej debaty była ul. 9 Dywizji Piechoty (ulica nadana na cześć komunistycznego związku taktycznego piechoty Ludowego Wojska Polskiego). W ubiegły czwartek radni debatowali nad niektórymi propozycjami zmian.
Według radnych PO patronem dla nowej nazwy ulicy mógłby zostać Władysław Bartoszewski.  Pomysł radnych nie został zaakceptowany, gdyż na czwartkowym posiedzeniu Komisji Porządku Publicznego, zabrakło Wiesława Buża (radny z ramienia SLD). PiS miał w takiej sytuacji przewagę i mógł przeforsować swoją kandydaturę na nowego patrona ulicy. Politycy PiS uznali, że lepszym kandydatem będzie ks. Zbigniew Czuchra – duszpasterz, salezjanin, a także twórca ruchu oazowego. PiS swoją decyzję dotyczącą doboru patrona tłumaczył faktem, jakoby grupa inicjatywna złożyła w tej sprawie ponad 700 podpisów poparcia dla jego kandydatury.
Nieco inaczej rozwój sytuacji przedstawiają politycy lewej strony sceny politycznej. Radni PO i SLD uważają, że uhonorowanie mało znanego księdza ulicą w Rzeszowie jest działaniem na wyrost. W ich opinii o tym jak ostatecznie będzie nazywać się ta arteria komunikacyjna zdecyduje Rada Miasta.
Zdjęcie: Google Maps
Źródło: supernowości24

Reklama
Poprzedni artykułZarobki rosną ale czy na pewno?
Następny artykułWraca obowiązkowa służba wojskowa