Strona główna BIESZCZADY Baligród: Powstanie Park Rozrywki poświęcony Kajko i Kokoszowi

Baligród: Powstanie Park Rozrywki poświęcony Kajko i Kokoszowi

0
Reklama

Od 1989 r. w Plailly pod Paryżem działa Park Asterix (Parc Astérix) poświęcony postaciom z komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Podobny komiks dotyczy też dawnych dziejów Polski. Rysownik Janusz Christa już w 1972 r. stworzył pierwszą częśc przygód Kajka i Kokosza – dwóch słowiańskich wojów, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Ich głównymi wrogami są Zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą: żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż – zbój Łamignat oraz ciamajdowaty zbójcerz Oferma.


Fundacja Kreska im. Janusza Christy poinformowała, że podpisała umowę wstępną z inwestorem i w bieszczadzkich: “Stężnicy koło Baligrodu na około 500 h oraz w Rajskiem na powierzchni 2 h ma szanse zostać wybudowany kompleks obejmujący m.in. Warownie Zbójcerzy wraz z Krainą Omsów i Borostworów oraz parkiem zwierząt i Grodem Mirmiła”.
– Już od ponad 2 lat prowadziliśmy rozmowy z Inwestorami, odwiedziliśmy z zarządem Fundacji miejsce, w którym w Bieszczadach miałyby powstać główne atrakcje przeniesione z komiksów Kajko i Kokosz – powiedziała prezes Fundacji Paulina Christa, wnuczka autora komiksów. – Klimat miejsca jest niesamowity, a wizja i projekty przedstawione na spotkaniach przekonały nas do podpisana umowy licencyjnej.
Poza grodami stylizowanymi na wzór komiksów Janusza Christy, inwestycja będzie obejmowała również wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które sprawią, że „Kraina Kajka i Kokosza” stanie się niezwykłym i wyjątkowym parkiem rozrywki dla dzieci oraz dorosłych – dodał Piotr Grabowski z konsorcjum inwestorów.

Zobacz podobny artykuł: https://dziejesienapodkarpaciu.pl/park-rozrywki-dla-dzieci-i-rodziny-zobacz-dlaczego-warto/

Reklama

Jak czytamy na stronie fundacji, “planowana jest arena do animacji, gdzie będzie można wejść w interakcję z postaciami z ekranu przy użyciu technologii Virtual Puppet” a “po zmroku odbywać się będą projekcje postaci z komiksów „Kajko i Kokosz” na ścianach budynku (mapping), a urządzenie LDS do wyświetlania obrazów w powietrzu z wykorzystaniem ekranów mgłowych umożliwi odwiedzającym ‘wejście’ w obraz’.
Koszt inwestycji to 30 mln złotych. Inwestorzy dają z tego 30 % a reszta pochodzić będzie z funduszy UE.
źr. Fundacja Kreska 

Reklama