Fabryka Autosan podpisała z 1 Regionalną Bazą Logistyczną Wojska Polskiego w Wałczu umowę w sprawie zakupu nowych autobusów turystycznych dla żołnierzy. Oferta sanockiej firmy okazała się lepsza niż te przedstawiane przez dystrybutorów zagranicznych marek.

Przetarg na 8 nowych autobusów turystycznych, który w opcji może zostać podwyższone do 15, wojskowi ogłosili 12 maja 2020 r. natomiast sam kontrakt o wartości 14,1 mln złotych został podpisany z sanocką firmą 30 lipca.

Autosan jako jedyny przedstawił ofertę mieszczącą się w planowanych przez wojsko wydatkach (14,1 mln zł). Dystrybutorzy marek zagranicznych oczekiwali dużo większych kwot, Scania 16,6 mln zł a Grupa Wanicki 19,4 mln zł.

Kryteria przetargu wraz z ich wagą:

Kryterium jakości – Nazwa: Termin wykonania zamówienia / Waga: 10

Kryterium jakości – Nazwa: Okres gwarancji / Waga: 10

Kryterium jakości – Nazwa: Moc silnika / Waga: 6

Kryterium jakości – Nazwa: Zużycie energii / Waga: 2

Kryterium jakości – Nazwa: Dodatkowe warunki techniczne / Waga: 12

Cena – Waga: 60 %

Sanocki producent zaproponował termin wykonania zamówienia: do dnia 30.10.2020 r. w ramach zamówienia podstawowego oraz do dnia 11.12.2020r. w ramach zamówienia w opcji.

Okres gwarancji to: 42 miesiące bez limitu przebiegu na wszystkie elementy, które nie podlegają normalnemu zużyciu w czasie eksploatacji.

Autosan zadeklarował zastosowanie w Liderze 10 silnika o mocy 233 kW z zużyciem energii: 5,065 MJ/km oraz dodatkowe warunki techniczne, jak: elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania oraz przednia szyba ogrzewana