Strona główna PRZEMYŚL Autokarowy bagażnik pełen nielegalnych chemikaliów

Autokarowy bagażnik pełen nielegalnych chemikaliów

66
0

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Od początku roku podkarpacka KAS przechwyciła na granicy ponad 540 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej kontrolowali autokar jadący z Ukrainy do Kołobrzegu. Pojazd został prześwietlony urządzeniem RTG, z pomocą którego funkcjonariusze wykryli miejsca z ukrytym towarem. Było to blisko 150 opakowań środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia o łącznej wadze 70 kg oraz 40 litrów.  Do przemytu przyznał się 40-letni kierowca  autokaru (ob. Ukrainy), który na poczet grożącej kary wpłacił 4 tys. złotych. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

KAS przypomina, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin  niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.


Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych. Tylko w tym przypadku, należne cło i podatek VAT przekroczyły kwotę 5 tys. złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here