Strona główna JAROSŁAW Armatohaubice K9 trafiły do żołnierzy w Jarosławiu

Armatohaubice K9 trafiły do żołnierzy w Jarosławiu

0
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Kolejnych 12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia- przekazała kilka dni temu 18. Dywizja Zmechanizowana za pośrednictwem Facebooka.

. To kolejna dostawa sprzętu zamówionego w ubiegłym roku w Korei Południowej. W sierpniu ubiegłego roku Polska zakupiła 212 haubic K9. Wartość kontraktu to 2,4 miliarda złotych.

Reklama

14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza posiada prócz K9, sprzęt wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola, jakim są armatohaubice Krab.

K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata o długości 52 kalibrów, która, w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi. K9A2 to z kolei najnowszy, opracowywany obecnie wariant, który w efekcie zastosowania zautomatyzowanego systemu ładowania będzie posiadał zwiększoną szybkostrzelność z 6-8 strzałów na minutę do 9-10 strzałów na minutę, co wpłynie również na zmniejszenie liczby załogi z 5 do 3 osób. Haubica K9A2, stanowiąca docelową podstawę dla spolonizowanej haubicy K9PL, zostanie także wyposażona w elektryczny system napędu wieży (zamiast dotychczasowego elektrohydraulicznego), automatyczny system gaśniczy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, klimatyzację, kompozytowe (gumowe) gąsienice oraz będzie posiadała zwiększoną odporność balistyczną i przeciwminową.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!