Strona główna JAROSŁAW Armatohaubice K9 trafiły do żołnierzy w Jarosławiu

Armatohaubice K9 trafiły do żołnierzy w Jarosławiu

0
Fot. 18 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Kolejnych 12 armatohaubic K9 od dziś jest na wyposażeniu 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej z Jarosławia- przekazała kilka dni temu 18. Dywizja Zmechanizowana za pośrednictwem Facebooka.

. To kolejna dostawa sprzętu zamówionego w ubiegłym roku w Korei Południowej. W sierpniu ubiegłego roku Polska zakupiła 212 haubic K9. Wartość kontraktu to 2,4 miliarda złotych.

Reklama

14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza posiada prócz K9, sprzęt wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola, jakim są armatohaubice Krab.

K9 Thunder to południowokoreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym. Jej uzbrojenie główne stanowi 155 mm armata o długości 52 kalibrów, która, w zależności od typu amunicji, zapewnia precyzyjne prowadzenie ognia na dystansach ponad 40 km. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy. Opancerzenie K9 zapewnia ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami artyleryjskimi. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1000 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Masa haubicy wynosi 47 ton.

W wersji K9A1 wprowadzony został szereg usprawnień. Główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności i zasięgu prowadzonego ognia do 54 km, poprawę świadomości sytuacyjnej oraz zwiększenie komfortu pracy załogi. K9A2 to z kolei najnowszy, opracowywany obecnie wariant, który w efekcie zastosowania zautomatyzowanego systemu ładowania będzie posiadał zwiększoną szybkostrzelność z 6-8 strzałów na minutę do 9-10 strzałów na minutę, co wpłynie również na zmniejszenie liczby załogi z 5 do 3 osób. Haubica K9A2, stanowiąca docelową podstawę dla spolonizowanej haubicy K9PL, zostanie także wyposażona w elektryczny system napędu wieży (zamiast dotychczasowego elektrohydraulicznego), automatyczny system gaśniczy, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, klimatyzację, kompozytowe (gumowe) gąsienice oraz będzie posiadała zwiększoną odporność balistyczną i przeciwminową.

Reklama
Poprzedni artykułPrzekroczył prędkość. Wyszło, że nie ma jeszcze prawa jazdy
Następny artykułPijany wcisnął gaz do dechy. Grozi mu surowa kara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj