Strona główna WIADOMOŚCI Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i Marek Strączek „Zasłużeni dla Województwa Podkarpackiego”

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i Marek Strączek „Zasłużeni dla Województwa Podkarpackiego”

0
Reklama

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podkarpackiego doszło do wręczenia Markowi Strączkowi odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” oraz podjęciu decyzji o nadaniu tego prestiżowego tytułu arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu. 

Uroczysta sesja zgromadziła wielu gości, wśród których znaleźli się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, przedstawiciele władz kościelnych, służb mundurowych, związku „Strzelec” oraz młodzież z wielu miejsc Podkarpacia. 

Reklama

Marek Strączek od urodzenia związany jest z Rzeszowem. Przez trzy kadencje był radnym miasta Rzeszowa. Od lat jest członkiem  Rady Duszpasterskiej Diecezji Rzeszowskiej. Od lat jest Dowódcą Południowo-Wschodniego Okręgu Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat działa na płaszczyźnie społecznej, w 1990 roku był współzałożycielem NSZZ „Solidarność”. Najważniejszym punktem jego działalności społecznej jest jednak dbanie o pielęgnowanie pamięci o historii, a tym samym patriotyczne wychowanie kolejnych pokoleń.

W czasie sesji radni przez aklamację wyrazili zgodę na przyznanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” księdzu arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu – Metropolicie Lwowskiemu.

Sejmik przeciwko aborcji

Sejmik województwa poprzez aklamację przyjął także stanowisko wyrażające poparcie dla działań i inicjatyw służących ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Sejmik przyjął stanowisko wyrażające poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” .

Jacek Kotula, radny województwa, działacz ruchu prolife – Jako radni województwa chcemy wyrazić poparcie dla Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję” i przygotowanego przez Komitet projektu ustawy o zmianie ustawy ze stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. To nasz obowiązek jako radnych. Jednocześnie chcemy stwierdzić, że osoby chore  i niepełnosprawne maja takie samo prawo do życia  jak i osoby zdrowe.       

Trwają przygotowania do nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

Radni byli także jednomyślni przy przyjmowaniu Stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego z okazji nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Stanowisko podczas sesji zaprezentował rady Stanisław Bartnik. Czytamy w nim między innymi: Radni Województw Podkarpackiego wyrażają wdzięczność autorom tamtego dziejowego sukcesu oraz doceniają znaczenie wielkiego jubileuszu Niepodległej dla współczesnych mieszkańców naszego regionu i Polaków na wszystkich kontynentach.   

Podczas sesji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaprezentowała podjęte do tej pory oraz planowane inicjatywy i przedsięwzięcia w ramach Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP w Województwie Podkarpackim. W trakcie sesji przedstawione zostały także  działania rządu i samorządu na rzecz bezpieczeństwa publicznego podejmowane w ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych.   

W trakcie sesji przedstawiony został kalendarz samorządu województwa na 2018 rok. Jest on zainspirowany 100-leciem odzyskania niepodległości, na 12 kolejnych kartach pojawiają się motywy orła powstałe w 20-leciu międzywojennym oraz postacie, miejsca i wydarzenia ważne dla odzyskania niepodległości oraz czasu międzywojnia w południowo-wschodniej Polsce. Kalendarz powstał z inspiracji marszałka Władysława Ortyla, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.  

źr. UMWP

Reklama
Poprzedni artykułGrecja: Kibice rozbili muzułmańską manifestację
Następny artykułUżywanie tej pasty do zębów jest niebezpieczne