Strona główna HISTORIA Andrzejkowe zwyczaje i obyczaje

Andrzejkowe zwyczaje i obyczaje

0
Reklama

Już niebawem, bo z 29 na 30 listopada, obchodzić będziemy imieniny Andrzeja. Święto to wiąże się z wróżbami Andrzejkowymi, organizowaniem imprez i zabaw w noc św. Andrzeja.


Popularne Andrzejki to wieczór wróżb i zabaw organizowanych co roku w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja, patrona Szkocji. Jest to ostatni albo pierwszy dzień roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Reklama

Jakie wróżby przygotować?

  1. Lanie wosku
    W tym celu należy roztopić świece w rondelku, a następnie wlać część płynu do zimnej wody. W niektórych rejonach Polski wosk przelewa się go przez dziurkę dość sporego klucza. Tak powstałą figurę należy wyjąć z miski i z jej cienia odczytać kształt. Każdy z nich oznacza inną wizję przyszłości.
  2. Szpilki
    Do tej wróżby potrzebujemy szpilek. Szpilki z kubeczka wysypujemy na obrus, aż uda nam się z nich odczytać jakąś literę. Każda litera ma określone znaczenie.
  3. Gąsior
    Panny ustawiają się w koło i wpuszczają do środka gąsiora z zawiązanymi oczami. Dziewczyna do której gąsior najpierw podejdzie (albo skubnie) – jako pierwsza mia wyjść za mąż.
  4. Buty
    Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
  5. Przekłuwane karteczki
    Uczestnicy zabawy piszą imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwa z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna wychodzi za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwają kartkę z imionami dziewczyn.

źr.: Wikipedia, PlanetaFM 

Reklama