Strona główna POLITYKA Andrzej Zapałowski: "Zmienimy sytuację w Polsce. Dajcie nam szansę"

Andrzej Zapałowski: "Zmienimy sytuację w Polsce. Dajcie nam szansę"

0
Reklama

Już w niedzielę wybory parlamentarne. Zapytaliśmy jednego z kandydatów, radnego miasta Przemyśla o jego preferencje i program wyborczy.


Profesorze dlaczego startuje Pan z list Konfederacji?
Program Konfederacji i zespół, który chce go realizować ,daje duże prawdopodobieństwo na zmianę sytuacji gospodarczej w Polsce, Obecnie naszemu krajowi potrzeba zmiany polityki społecznej i gospodarczej na rzecz pobudzania przedsiębiorczości, zwłaszcza wśród młodych Polaków. Patrząc na scenę polityczną i pragnąc włączyć się w proces reformy państwa nie widać na scenie politycznej lepszego podmiotu, któremu można zaufać.
Dlaczego Polacy powinni poprzeć Konfederację? Czym różni się Ona od pozostałych partii?
Konfederacja jako jedyna ze startujących partii ma program pobudzenia gospodarki poprzez nie rozdawnictwo pieniędzy a nie zabieranie ich obywatelom. My pokazujemy, iż to Polacy są podmiotem w polityce i nie wolno ich kupować za ich własne pieniądze. Pokazujemy także co zrobić z ZUS i opieka społeczną. Nasz program jest na tyle dobry, że wzrasta zainteresowanie nim w innych środowiskach politycznych.
Czy według Pana Konfederacja ma szanse wejść do sejmu?
Jestem tego pewien. Nie wiem tylko ile mandatów dostaniemy. Mam nadzieję, iż będzie to kilkadziesiąt.
Na czym chciałby się Pan skupić w pracy poselskiej? W jakich komisjach chciałby pan brać udział?
Przed 20 laty pracowałem w Komisji Obrony, tak więc mam już doświadczenie i wykształcenie w tym zakresie. Bardzo ważnymi zagadnieniami którymi dodatkowo chciałbym się zajmować są kwestie rolnictwa i polityki wschodniej.
Jakie działania dla naszego regionu podejmie Pan będąc w sejmie?
To przede wszystkim pobudzenie gospodarcze regionu, który ma bardzo duże nadwyżki siły roboczej. Mamy dogodne położenie i przy wsparciu centralnym możemy zmienić tzw. Polskę B na miejsce, gdzie młodzi ludzie będą widzieli swoja przyszłość.
Dlaczego zmieniliście Państwo nazwę klubu w radzie miasta?
Startowaliśmy do wyborów technicznie pod jednym szyldem jako Kukiz’15. Jednak od początku byłem zdania, iż na forum miasta nie należy przenosić z polityki krajowej. To szkodzi. Wraz z kolegami postanowiliśmy dać przykład innym i zmieniliśmy nazwę na lokalną.
 
Andrzej Zapałowski: ur. 1966 r, politolog, historyk, doktor habilitowany nauk społecznych, wykładowca akademicki. Poseł na Sejm RP III kadencji, 2005-2009 eurodeputowany, obecny radny miasta Przemyśla. Kandyduje jako jedynka w okręgu nr 22 z list Konfederacji Wolność i Niepodległość do Sejmu w wyborach 13 października.
W 2009, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.
W 2019 został wyróżniony medalem za zasługi dla Kresów przyznanym przez Stowarzyszenie Kresowian Kędzierzyn-Koźle, a także Medalem „Pro Patria” nadanym przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal XXX-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Krzyż Pamięci Banderowskiego Ludobójstwa, Złoty Medal „Zasłużony dla Obrony Terytorialnej” oraz Odznakę „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

Reklama