Strona główna POLSKA I ŚWIAT Ambasador RP na Słowacji z wizytą u marszałka

Ambasador RP na Słowacji z wizytą u marszałka

0
Reklama

Otwarcie Konsulatu RP w Preszowie było głównym tematem spotkania marszałka Władysława Ortyla z Ambasadorem RP w Bratysławie Krzysztofem Strzałką. Ambasador gościł w urzędzie marszałkowskim w piątek 7 sierpnia.


 
Konsulat w Preszowie funkcjonuje już od końca czerwca, zaś oficjalne uroczystości planowane są w połowie października w ramach Dni Polskich, organizowanych przez Instytut Polski w Preszowie oraz Ambasadę RP w Bratysławie. Na stanowisko Konsula Honorowego RP w Preszowie powołany został Ján Hudacký.
 
Ambasador Strzałka zapraszając marszałka Ortyla na październikowe wydarzenie, wspomniał również o planach otwarcia kolejnego Honorowego Konsulatu RP na Słowacji, w Koszycach.
 
Władysław Ortyl przedstawił natomiast podejmowane przez samorząd województwa podkarpackiego działania na postępek utworzenia Makroregionalnej strategii dla Karpat. W tej sytuacji marszałek wspomniał o zaangażowaniu strony słowackiej, a mianowicie o spotkaniu które odbyło się 18 czerwca 2020 r. w Bańskiej Bystrzycy, z udziałem przedstawicieli władz ośmiu słowackich regionów. W czasie tego wydarzenia omówiona została propozycja utworzenia Strategii Karpackiej, a uczestnicy odnieśli się między innymi do kwestii potencjalnych możliwości Makroregionu Karpackiego oraz aktualnej kooperacji międzynarodowej w Karpatach.
Rezultatem podjętych rozmów jest dokument pn.„Wspólne stanowisko SK8 poparcia dla uruchomienia Makroregionalnej strategii dla regionu Karpat”. które zostało przekazane m.in. do Rady Unii Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Regionów. Marszałek Władysław Ortyl przekazał przedmiotowy dokument ambasadorowi Krzysztofowi Strzałce, zwracając się z prośba o dalsze wspomaganie dla powyższej inicjatywy.
 
Szeroko pojęta współpraca w obszarze gospodarczym i infrastrukturalnym, miedzy innymi Via Carpatia oraz fora polsko -słowackie , to następny z tematów poruszonych podczas spotkania.
Pod koniec września w Popradzie, planowana jest już 19. edycja Słowacko – Polskiego Forum Gospodarczego, nad którym piecze sprawuje polska Ambasada, przeznaczonego dla wszystkich podmiotów gospodarczych zainteresowanych rozwojem relacji dwustronnych. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, województwo podkarpackie również na początku 2021 roku, przymierzać się będzie do kolejnej edycji Forum Słowackiego, które odbywa się rokrocznie równolegle z Forum Europa-Ukraina.
Ambasador RP w Bratysławie pan Krzysztof Strzałka zobrazował również sytuację oraz działania Słowacji w walce z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla gospodarki naszego południowego sąsiada.

Reklama
Poprzedni artykułKolejna ofiara COVID-19 na Podkarpaciu.
Następny artykułNieletni bez uprawnień kierował motorowerem po alkoholu