Widok z Zamku w Przemyślu

Wczoraj w gmachu Sejmu odbyła się konferencja prasowa podczas której Konfederacja ujawniła szokujący dokument. Korespondencja skierowana do marszałka Marka Kuchcińskiego, w której przedstawiona jest strategia pod kątem przejęcia władzy w Radzie Miejskiej oraz na stanowisku prezydenta miasta Przemyśla.

Poseł Grzegorz Braun określił całą sprawę mianem „Afery podkarpackiej 2.0”. Podkreślił, że już na początku dokumentu, skierowanego do Marka Kuchcińskiego, pada fraza „zgodnie z poleceniem”.

Poseł Braun podkreślił, że autor jest podkarpackim działaczem PiS, który przygotował strategię pod kątem przejęcia władzy w Radzie Miejskiej oraz na stanowisku prezydenta miasta Przemyśla. Według niej należy zdyskredytować prezydenta miasta- Wojciecha Bakuna oraz Konfederację. Do tego celu należy zatrudnić tzw. “żołnierzy”, którym PiS powinien “załatwić pracę” a następnie rozliczać ich z wysiłku na odcinku dyskredytowania Konfederacji, szantażując możliwością pozbawienia posady”.


Poseł Konfederacji zacytował też fragment, w którym autor raportu pisze, że dla PiS „prowadzenie polityki w oparciu o Katolicką Naukę Społeczną Kościoła w tym przypadku nie zadziała”.

Poseł Robert Winnicki zaznaczył natomiast, że ujawniony dokument dość dobrze pokazuje, jak działacze PiS myślą o państwie, prawie i polityce. – O polityce myślą jak horda tatarska, najeżdżająca dany teren, urząd, obszar życia społecznego, przejąć, nakarmić żołnierzy, wyciąć w pień wszystkich, którzy nie są z naszej hordy. Tak to wygląda – powiedział lider Ruchu Narodowego. – Dla nas jest to niestety potwierdzenie praktyki z jaką spotykamy się w wielu miejscach Polski.

Mec. Michał Wawer zwrócił uwagę, że dokument jest adresowany właśnie do Kuchcińskiego, który był „bohaterem” afery podkarpackiej.

Politycy Konfederacji domagają się wyjaśnień od Marka Kuchcińskiego i PiS.

– Ten plan już jest wdrażany w życie – podkreślił poseł Jakub Kulesza. Zaznaczył, że prezydent Bakun podczas sesji Rady Miasta Przemyśla nie tylko nie dostał wotum zaufania, ale większość radnych zdecydowała o nieprzyznaniu mu absolutorium, co daje rządzącej większości, m.in. PiS-SLD, możliwość rozpisania referendum ws. odwołania prezydenta miasta. 

#Konfederacja ujawnia: Afera podkarpacka 2.0 z udziałem PiS!

#Konfederacja ujawnia: Afera podkarpacka 2.0 z udziałem PiS!

Opublikowany przez Ruch Narodowy Piątek, 4 września 2020

Sprawę skomentował prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, według którego plan zarysowany w dokumencie jest realizowany od jakiegoś czasu. Początkiem było pozyskanie danej Różyckiej, aby PiS, Regia Civitas, SLD uzyskali większość. „Dalej odwołanie Ewy Sawickiej – przewodniczącej Rady Miasta, nieudzielenie absolutorium dla niej oraz przejęcie wszystkich funkcji w mieście”. Na łamach serwisu naszapolska.pl zaznaczył, że PiS zdecydował się na rozwiązania siłowe. Zdaniem części radnych, PiS docelowo chciałby doprowadzić do referendum ws. odwołania prezydenta.


Na początku czerwca br. klub PiS wraz z klubami Regii Civitas i SLD przejęło władzę w przemyskiej radzie miejskiej, m.in. dzięki radnej Różyckiej, która kontrowersyjnie zmieniła opcję polityczną.

Gorąco na sesji Rady Miasta w Przemyślu. PiS w koalicji z SLD