Strona główna MIELEC 90-latek stracił ponad 100 tys. zł

90-latek stracił ponad 100 tys. zł

0
Reklama

Mieleccy policjanci odnotowali zwiększoną aktywność oszustów, którzy wykorzystując metody manipulacji, podejmują próby wyłudzenia oszczędności od swoich ofiar. Wczoraj, ofiarą oszustów padł 90-letni mielczanin, który stracił ponad 128 tys. zł. Apelujemy o wzmożenie czujności i ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Pomimo kampanii społecznych i publikacji medialnych, policjanci wciąż otrzymują informacje o przypadkach oszustw. W ostatnich dniach, mieleccy funkcjonariusze odebrali sygnały świadczące o wzroście przestępczej aktywności oszustów.

Reklama

Ofiarami przestępców padają już nie tylko osoby starsze, ale także aktywne zawodowo, korzystające z internetowych komunikatorów i platform społecznościowych. Pamiętajmy, że znane już metody „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na pracownika banku”, nie są jedynymi w przestępczej palecie i podlegają częstym modyfikacjom.

Opracowana w szczegółach tzw. „legenda” pozwala uwiarygodnić potrzebę uczestnictwa przyszłej ofiary w transferze środków finansowych na rzecz zabezpieczenia siebie lub członka rodziny od kłopotów prawnych. Prawdopodobieństwo powodzenia przestępczego fortelu wzrasta wraz z przedłużającym się kontaktem ofiary z oszustem.

Dlatego pamiętajmy o kilku zasadach, których przestrzeganie może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa:
•    Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie;
•    Funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy;
•    Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy;
•    W przypadku podejrzenia, że jest to oszustwo rozłącz rozmowę, a o próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!