Strona główna HISTORIA 80 lat temu Rosjanie i Żydzi dokonali pogromu polskiej wsi Koniuchy

80 lat temu Rosjanie i Żydzi dokonali pogromu polskiej wsi Koniuchy

0
Reklama

Rankiem 29 stycznia 1944 roku uzbrojone grupy partyzanckie Rosjan i Żydów wspieranych przez Litwinów, dokonały pogromu polskiej wioski Koniuchy.

Wioska Koniuchy, przed II wojną światową należała administracyjnie do II RP, dzisiaj jest to terytorium Litwy. Liczyła około 300 mieszkańców.
Nad ranem 29 stycznia 1944 r. grupa ok. 120 partyzantów sowieckich ( Rosjan, Żydów, Litwinów) otoczyła wieś i przystąpiła do trwającego 2 godziny ataku. Bandyci podpalali słomiane dachy domów, a do uciekających strzelali. W ataku zginęło co najmniej 38 osób, tym kobiety i dzieci. Dziś historia tej wsi, jest przemilczana, bo wśród mordujących nie znaleźli się tylko Rosjanie.

W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych, co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie wskutek otrzymanych ran. Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. Partyzanci radzieccy wcześniej często rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony.

Reklama

W maju 2004 w Koniuchach odsłonięto pomnik pamięci ofiar zawierający 34 ustalone nazwiska ofiar.

W powojennych opracowaniach, na podstawie m.in. relacji żydowskich uczestników ataku na wieś (np. Izaaka Chaima i Chaima Lazara) często podawano informacje o zamordowaniu wszystkich 300 mieszkańców, a także o walkach z oddziałem niemieckich żołnierzy (w innych źródłach – litewskiej policji). Jednak późniejsze opracowania nie potwierdziły obecności Niemców czy policjantów w wiosce, a także zakwestionowały tezę, że zginęli wszyscy mieszkańcy wsi (część z mieszkańców uciekła z masakry i przeżyła wojnę).


 
 

 

Reklama
Poprzedni artykułIMGW informuje- znowu mocno powieje!
Następny artykułMarkus P znany z hitu "Kici kici miał" zagra pod Brzozowem