Strona główna TARNOBRZEG 5-latka zagubiła się nad Jeziorem Tarnobrzeskim

5-latka zagubiła się nad Jeziorem Tarnobrzeskim

0
Reklama

5-letni dziewczynka będąc nad Jeziorem Tarnobrzeskim, zgubiła się podczas zabawy. Wystraszona mama o zdarzeniu zaalarmowała policjantów z posterunku wodnego. Za nim funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania dziecka, przypadkowy plażowicz odnalazł zapłakaną dziewczynkę. Policjanci apelują o czujność i właściwą opiekę nad dziećmi.

W niedzielę po godz. 14, policjanci posterunku wodnego, otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dziecka. Do zdarzenia doszło, na plaży nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Zaniepokojona mama oznajmiła, że jej 5-letnia córka podczas, zabawy oddaliła się od miejsca, w którym wypoczywała jej rodzina. Dziecko zgubiło się w tłumie osób. Zaraz po zniknięciu dziewczynki, rodzice szukali jej na własną rękę, lecz bez skutku.

Reklama

Po kilkunastu minutach do funkcjonariuszy podszedł mężczyzna, który trzymał na ręku zapłakaną dziewczynkę. Okazała się 5-letni mieszkanka powiatu rzeszowskiego. Cała historia dobrze się skończyła. Dziecko całe i zdrowe wróciło pod opiekę mamy.

Apelujemy do rodziców i opiekunów małych dzieci, aby zwracali szczególną uwagę na swoje pociechy, zwłaszcza na terenach turystycznych i nad jeziorami. Wystarczy chwila nieuwagi, a zdezorientowane dziecko zgubi się w tłumie wczasowiczów. Pamiętajmy też, że dziecko inaczej postrzega otaczającą go rzeczywistość, inaczej ocenia odległość i upływający czas oraz nie zawsze potrafi dostrzec zbliżające się niebezpieczeństwo. Dlatego tak ważna jest prawidłowa opieka i nadzór. Pamiętajmy o numerze alarmowym 112 i dyżurnego jednostki Policji 825 3310 oraz o numerze WOPR 601 100 100.

Co robić kiedy zgubi się dziecko? Policjanci radzą jak się w takiej chwili zachować, aby szybko odnaleźć dziecko?

1. Jak szukać dziecka

  • Najważniejsza zasada, to nie szukać po cichu. Warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: „szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki”. Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób szuka konkretnego dziecka, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów.
  • Gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.
  • Jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie.

2. Co powinno zrobić dziecko

  • Małe dziecko powinno zawsze pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica lub opiekuna, starsze dziecko może przemieścić się w miejsce wcześniej wspólnie ustalone z najbliższymi.
  • Gdy dziecko się zgubi, powinno poprosić o pomoc pracownika służb: policjanta lub strażnika miejskiego, jeżeli takich osób nie ma w pobliżu należy zapytać o pomoc kobietę z dzieckiem, rodzinę lub dziadków z wnukami.
  • Starsze dziecko powinno zostać nauczone jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej: od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po Twoje zasłabnięcie. Odpowiednie przygotowanie dziecka na wypadek zgubienia się, może uchronić je przed lękami czy traumą w przyszłości.

3. Jak szukać rodzica zagubionego dziecka

  • Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, rodzic zapewne tam będzie również szukał dziecka. Nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłeś, bo opiekun może wrócić na to miejsce.
  • Na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską oraz ratowników wodnych.
  • Gdy znajdziemy zagubionego malucha najlepiej zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów, można także wziąć je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim powinny machać rękami zwracając na siebie dodatkową uwagę.
Poprzedni artykułPoważny wypadek w Grodzisku (powiat strzyżowski). Cała rodzina trafiła do szpitala
Następny artykułPijany kierowca uderzył swoim bmw w ogrodzenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!