Strona główna HISTORIA 33. lata temu Jan Paweł II gościł w Rzeszowie

33. lata temu Jan Paweł II gościł w Rzeszowie

0
Reklama

2 czerwca 1991 roku Ojciec Święty, Jan Paweł II, w ramach swojej IV Pielgrzymki do Ojczyzny przybył do Rzeszowa i na błoniach koło Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego (obecnie będącego katedrą) odprawił uroczystą Mszy św., wygłosił homilię i spotkał się z mieszkańcami naszego regionu.

W przygotowaniach do Jego wizyty od samego początku uczestniczyli aktywnie członkowie rzeszowskiej „Solidarności”. Pierwsze działania z tym związane podjęte zostały jeszcze jesienią 1990 roku, gdy przy Zarządzie Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” utworzony został specjalny zespół, którego zadaniem było przygotowanie odpowiednich darów dla Jana Pawła II. Pod koniec marca 1991 roku, podczas cotygodniowego spotkania działaczy Komisji Zakładowych, członkowie Prezydium ZR zwrócili się do członków KZ posiadających sztandary „S” o możliwie szybkie ustalenia składu pocztów sztandarowych, mających uczestniczyć we Mszy św. (ze względów bezpieczeństwa ich nazwiska musiały zostać zgłoszone organizatorom najpóźniej do 20 kwietnia). O sprawach związanych z przygotowaniami do spotkania z Ojcem Świętym debatowano także niejednokrotnie podczas odbywających się w późniejszych tygodniach zebrań ZR i KZ. Po konsultacjach ze związkowcami postanowiono ofiarować Ojcu Świętemu statuetkę pomnika płka Leopolda Lisa Kuli, ornat z napisem UT SIT UNUM oraz księgę „Dobrych uczynków”. Zdecydowano również o wyemitowaniu pamiątkowych medali z podobizną Jana Pawła II.

Reklama

W pracach przygotowawczych do papieskiej wizyty w Rzeszowie, polegających na uporządkowaniu i ogrodzeniu placu przed kościołem oraz wybudowaniu ołtarza, uczestniczyło tysiące ludzi z różnych środowisk, w tym bardzo wielu członków NSZZ „S”. Na kilka dni przed zbliżającą się wizytą na budynku ZR wywieszona dwa transparenty z napisami: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” i „Panie dobry jak chleb – bądź pozdrowiony Solidarność”. Wywieszono na nim także flagi papieskie i narodowe oraz okolicznościowe plakaty. Na dzień przed wizytą, nad pobliską ulicą Lisa Kuli, po której przejeżdżać miał orszak samochodów z Ojcem Świętym, rozpięty został imponujących rozmiarów transparent: „Ojcze Święty witamy Cię Solidarność”. Sporządzono także kilka mniejszych transparentów, które podczas mszy na rzeszowskich błoniach trzymać mieli w rekach członkowie „S”.

Na papieską Mszę przybyło setki tysięcy osób. Podczas Mszy, Papież dokonał beatyfikacji biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara i wygłosił homilię poświęconą głównie nowemu beatyfikowanemu. Kilka ciepłych słów poświęcił jednak także aktualnemu ordynariuszowi diecezji przemyskiej, ks. biskupowi Ignacemu Tokarczukowi, wspominając o jego wielkich zasługach dla Kościoła w Polsce w okresie rządów komunistycznych. Po Mszy, Jan Paweł II rekontrował obraz Matki Boskiej Pocieszenia z Jodłówki, odmówił z wiernymi modlitwę „Anioł Pański” i udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. Później, po krótkim odpoczynku, konsekrował Kościół Najświętszego Serca Jezusowego.

źr. Solidarność Rzeszów

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!