wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona główna ZDROWIE Minister rolnictwa zezwolił na stosowanie groźnych pestycydów

Minister rolnictwa zezwolił na stosowanie groźnych pestycydów

0
Reklama

Minister rolnictwa pod naporem producentów rzepaku, zgodził się na stosowanie groźnych dla ludzi i zwierząt, pestycydów ochronnych.

Na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, zezwolono na czasowe ( 120 dni) wprowadzenie do obrotu środków insektobójczych typu: Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że środki będą stosowane w sposób ograniczony i kontrolowany przy zwalczaniu m.in pchełek ziemnych, miniarki kapuścianej, gnatarza rzepakowca czy chowacza galasówka.
Według naukowców stosowanie rożnego rodzaju pestycydów w uprawach, powoduje przenikanie cząstek środków trujących w rośliny, glebę i wodę. Rośliny, które zostały narażone na stosowanie tego typu środków, stają się w rożnym stopniu trucizną dla ludzi i zwierząt. Jak podkreślają naukowcy neonikotynoidy upośledzają prace mózgu pszczoły, powodując zanik zdolności poszukiwania nektaru czy trudność w poszukiwaniem drogi powrotnej do ula. Jak potwierdza raport Europejskigo Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pestycydy mogą w podobny sposób działać na mózg człowieka, zwłaszcza dzieci.

Reklama