Strona główna KROSNO Krosno: Najliczniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie

Krosno: Najliczniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie

0
Reklama

W Krośnie znajduje się Muzeum Podkarpackie, a w nim najliczniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie. 

Krośnieńskie muzeum zgromadziło do tej pory około 1000 eksponatów z zakresu oświetlenia naftowego, z czego większość to kompletne lampy i latarnie naftowe, jednak duża część to lampy zwane stołowymi lub przenośnymi.  Większość eksponatów wykorzystujących naftę pochodzi z okresu 1860-1920. Najbardziej efektywne są urządzenia powstałe na przełomie XIX i XX wieku, wyróżniają się bogactwem i różnorodnością kształtów, barw i materiałów z których je wykonywano.

Wśród ekspozycji znajdziemy również duże latarnie przeznaczone do oświetlenia pomieszczeń fabrycznych, peronów czy innych znaczących obiektów.  Na szczególne miejsce zasługują lampy salonowe i kolumnowe, które przeważnie zakończone są w kształt tulipana i wykonane z przeróżnych szkieł. W muzeum znajdziemy ekspozycje zatytułowaną „Historia oświetlenia”, dzięki której dowiemy się w sposób chronologiczny jakich urządzeń dających światło używano na przestrzeni wieków. Na wystawie znajdziemy również cenną kolekcję urządzeń grzewczych, piecyków i kuchenek oraz całą masę innych źródeł światła takich jak świeczniki, lampy gazowe czy elektryczne, łuczywo.

Reklama

Ekspozycje muzealne znajdują się w zaaranżowanych na przełom XIX i XX wieku mieszkaniach, a całość muzealnych zbiorów wieńczą pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, wynalazcy lampy naftowej i twórcy polskiego przemysłu naftowego.  W kasie Muzeum do nabycia ciekawe książki i publikacje.

Muzeum Podkarpackie
Krosno ul. Piłsudskiego 16

Reklama