Strona główna RZESZÓW 150-lecie rzeszowskiej straży pożarnej i Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

150-lecie rzeszowskiej straży pożarnej i Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

0
Reklama

W piątek, 13 maja w Rzeszowie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego JE ks. bpa Jana Wątroby z udziałem kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów Państwowej Straży Pożarnej.

Reklama

Po Eucharystii, na rzeszowskim Placu Farnym odbyły się główne uroczystości, które rozpoczęto złożeniem meldunku i przeglądem pododdziałów. Meldunek odebrał zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk.

– Już od 30-tu lat służymy społeczeństwu jako Państwowa Straż Pożarna, która jako formacja mundurowa i zawodowa została przewidziana do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim strażakom za ofiarną i pełną poświęcenia służbę, za codzienny trud, za ratowanie życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia.  powiedział w inauguracyjnym przemówieniu podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec. – Dzięki tej ciężkiej pracy i poświęceniu, społeczeństwo darzy nas sympatią i widzi w nas swoich autentycznych sprzymierzeńców, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jest to powód do naszej dumy i satysfakcji. Szczególne gratulacje składam wszystkim, którym przyznane zostały odznaczenia i awanse. Niech te wyróżnienia będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby.

Podczas apelu „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został sztandar Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie.
Uroczystość była okazją do uhonorowania medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. Wyróżnionych zostało 159 podkarpackich strażaków. 6 funkcjonariuszy z ponad 30-letnim stażem służby otrzymało dyplomy komendanta głównego PSP z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Spotkanie ze strażakami to doskonała okoliczność, by podziękować wszystkim funkcjonariuszom za ich codzienną służbę. Słowa wdzięczności zostały także skierowane do pracowników cywilnych komend, emerytowanych strażaków oraz przedstawicieli służb i instytucji za okazywaną pomoc i ogromną życzliwość kierowaną pod adresem podkarpackich strażaków.

Po apelu zaproszeni goście oraz mieszkańcy Rzeszowa podziwiali defiladę pododdziałów pieszych oraz pojazdów pożarniczych.

W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe i kompanie honorowe Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci.

Apel swoją obecnością uświetnili: parlamentarzyści ziemi podkarpackiej na czele z posłem do Sejmu RP Zbigniewem Chmielowcem, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Krzysztof Hejduk, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele władz samorządowych na czele z zastępcą prezydenta Miasta Rzeszowa Krystyną Stachowską, delegacja strażaków z Ukrainy, komendanci i dowódcy służb mundurowych, emerytowani komendanci wojewódzcy PSP, księża kapelani straży pożarnej i służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji na co dzień współpracujących z naszą formacją.

źr. PSP, fot. Marcin Betleja rzecznik KW PSP w Rzeszowie

Reklama
Poprzedni artykułRośnie liczba pasażerów na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Będą nowe trasy
Następny artykułByły sekretarz Dmowskiego zamordowany w Brzozowie. Dlaczego zginął?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj