Strona główna HISTORIA 121 lat temu w Tarnawce urodził się Stanisław Jodłowski, językoznawca i poseł

121 lat temu w Tarnawce urodził się Stanisław Jodłowski, językoznawca i poseł

0
Reklama

14 grudnia 1902 roku w Tarnawce w gminie Dubiecko na świat przyszedł Stanisław Jodłowski, wybitny polski językoznawca, polonista i poseł na Sejm w czasie Polski Ludowej.

Jodłowski urodził się w chłopskiej rodzinie jako syn Wiktora i Anny. Jego rodzice byli rolnikami. Po odbyciu nauk w Szkole Podstawowej w Babicach, kontynuował kształcenie w Gimnazjum Klasycznym w Przemyślu, kolejno na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie uzyskał tytuł doktora.

Reklama

Pracował jako wykładowca UJK (był starszym asystentem od 1929 do 1932), a także w VI Państwowym Gimnazjum im. Stanisława Staszica we Lwowie. W latach 1934–1936 był członkiem Komitetu Ortograficznego Polskiej Akademii Umiejętności. W 1945 był nauczycielem w gimnazjum i liceum w Przemyślu, potem wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach, a od 1947 w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1957–1962 zasiadał w prezydium Rady Głównej Szkolnictwa. W 1961 został wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1964 profesorem UJ i WSP w Krakowie.

Od 1949 członek Stronnictwa Demokratycznego, od 1959 szefował jego strukturom w Krakowie. W 1961 został członkiem Wojewódzkiego Komitetu partii, a w latach 1964–1972 był zastępcą przewodniczącego WK. Zasiadał w Dzielnicowej Radzie Narodowej na Zwierzyńcu oraz w Radzie Narodowej miasta Krakowa.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Jodłowski wraz z Witoldem Taszyckim są twórcami zasad ortografii polskiej. W latach 1934–1936 członek Komitetu Ortograficznego Polskiej Akademii Umiejętności; autor m.in. słownika Zasady pisowni polskiej i interpunkcji ze słownikiem ortograficznym (1936, wspólnie z prof. Witoldem Taszyckim). Od 1961 do śmierci kierował Zakładem Metodyki Nauczania Języka Polskiego i Literatury Polskiej UJ. Inspirator badań, które stworzyły językoznawcze podstawy dydaktyki nauczania języka polskiego i literatury.

Zmarł 9 lutego 1979 r. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!