Strona główna KOLBUSZOWA 11-latka straciła przytomność w kąpieli. Trafiła do szpitala

11-latka straciła przytomność w kąpieli. Trafiła do szpitala

0
Reklama

11-letnia mieszkanka powiatu kolbuszowskiego trafiła wczoraj wieczorem do szpitala z podejrzeniem zatrucia czadem. Dziewczynka prawdopodobnie straciła przytomność podczas kąpieli. W mieszkaniu stwierdzono podwyższony poziom tlenku węgla. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak uchronić się przed zabójczym zagrożeniem, jakie stanowi tlenek węgla.

Wczoraj około godz. 21, kolbuszowscy policjanci interweniowali w jednym z bloków przy ul. Ruczki w Kolbuszowej, w związku ze zgłoszeniem dotyczącym podtrucia tlenkiem węgla. Na miejscu pracowali już strażacy i zespół ratownictwa medycznego, którzy reanimowali 11-letnią dziewczynkę, mieszkającą w jednym z mieszkań.

Reklama

Jak ustalili policjanci, dziewczynka prawdopodobnie straciła przytomność podczas kąpieli. Z relacji matki wynikało, że kiedy córka się kąpała, kobieta rozmawiała przez telefon. Zaniepokojona brakiem odgłosów z łazienki, weszła do pomieszczenia i znalazła nieprzytomną dziewczynkę. Kobieta rozpoczęła reanimację, na miejsce wezwano służby ratownicze. Jak ustalono, w domu było jeszcze dwoje dzieci w wieku 14 lat i 3 miesięcy, którym nic się nie stało. Pracujący na miejscu strażacy stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla w mieszkaniu.11-latka, której przywrócono funkcje życiowe, została przetransportowana do szpitala.

Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Policjanci wykonali oględziny pomieszczenia łazienki. W sprawie trwają dalsze czynności. Wyjaśniane są szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.   

***

Funkcjonariusze przypominają, że okres jesienno-zimowy, to czas kiedy nasilają się przypadki zatruć tlenkiem węgla. Pamiętajmy, że tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne i dymowe. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

 • ich nieszczelności,
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
 • wad konstrukcyjnych,
 • okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

 • przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić ,
 • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
 • stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
 • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki,
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien.
Reklama
Poprzedni artykułW czasie awantury zranił nożem brata. Usłyszał już zarzuty
Następny artykułTragiczny wypadek w Przyłęku. Zginęła kobieta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj