Strona główna HISTORIA 105 rocznica wybuchu walk polsko-ukraińskich o Przemyśl

105 rocznica wybuchu walk polsko-ukraińskich o Przemyśl

0
Reklama

1 listopada 1918 roku wybucha konflikt zbrojny między Polską a Ukrainą o przynależność Galicji Wschodniej. W wojnie tej Przemyśl odgrywa kluczową rolę.  Z 3 na 4 listopada 1918 roku rozpoczynają się polsko-ukraińskie walki o Przemyśl. Wojskom ukraińskim udało się zająć całe śródmieście. Nie zdołali jednak opanować Zasania.


Tej nocy ochotnicy z podprzemyskich wsi oraz 30 osobowy oddział byłych żołnierzy Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych zajęli prawobrzeżną część Przemyśla. Aby utrzymać przewagę nad miastem, Ukraińcy powinni byli wysadzić przemyskie most, ponieważ przewidywano, że przez most kolejowy przejdzie główne uderzenie polskie. W chwili obecnej trwa spór, czym było to spowodowane. Jedna z najbardziej prawdopodobnych hipotez podaje, że żołnierze ukraińscy wysłani po materiały wybuchowe do Radymna, po prostu zdezerterowali. Podobna sytuacja miała miejsce nieopodal Przemyśla w pobliskiej wsi Żurawica, gdzie przewodniczącemu Ukraińskiej Rady Narodowej nie udało się zatrzymać ukraińskich żołnierzy, którzy powrócili do domów.
W tym samym czasie Ukraińcy internowali komendanta miasta- Stanisława Puchalskiego. Nieznający przebiegu wydarzeń, wydał on rozkaz o kapitulacji. Na szczęście, polscy żołnierze, nie usłuchali rozkazu i 4 listopada opanowali Zasanie. Tego dnia zawarto również rozejm a San miał stanowić linię odgraniczającą obydwie strony konfliktu. Ukraińcy, w ramach ustaleń, mieli uwolnić przetrzymywanych polskich żołnierzy z generałem Puchalskim na czele, ponadto zobowiązali się oddać zapasy żywności z magazynów austro-węgierskich.



W południe 10 listopada wzmocniło się wojsko polskie. Z Krakowa do Żurawicy przybył pociąg pancerny wraz z 400 oficerami i żołnierzami dowodzonymi przez mjr Juliana Stachiewicza.  Dodatkowo oddziały z Zasania zostały wzmocnione przez m.in ochotników z Tarnowa oraz przez kampanie Żurawicką. Wobec tego wystosowano ultimatum w stronę ukraińską, w którym to wezwano Ukraińców do opuszczenia miasta. Wojsko ukraińskie odrzuciło jednak ultimatum.
Tymczasem, 11 listopada na most kolejowy przyjechał z odsieczą pociąg pancerny, tym samym rozpoczęło się polskie natarcie. Po godzinie piętnastej, 11 listopada polsko- ukraińskie walki o Przemyśl przeniosły się w głąb miasta.  Prowadzone również w godzinach nocnych doprowadziły do odbicia Śródmieścia.

Reklama
Reklama