Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie 10 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu które warto zobaczyć

10 najciekawszych miejsc na Podkarpaciu które warto zobaczyć

0
Rzeszów stolica Podkarpacia
Reklama

Podkarpacie jest regionem, w którym warto spędzić urlop. Zapewne każdy słyszał o solińskiej zaporze największej w Europie lub Zamku w Krasiczynie. Jednak są też mniej znane miejsca, jednak na tyle ciekawe i niekonwencjonalne, że warto wziąć je pod uwagę, planując wycieczkę po województwie podkarpackim. Prezentujemy top 10 takich nietypowych miejsc.

1.Przełęcz Dukielska – inaczej nazywana dukielskim przesmykiem. Jest to jeden z najdogodniejszych i najłatwiejszych punktów do przekroczenia pasma karpackiego. Historia wspomina, iż wiódł nią pokojowy traktat handlowy z Polski aż na Bałkany, gdzie wiele razy wąskim przejściem wkraczały na teren Polski obce wojska. Największa w historii bitwa o tę przełęcz odbyła się w 1944 roku. Współcześnie wyznaczono przez nią dwa szlaki turystyczne, na których można podziwiać sprzęt wojskowy minionej epoki oraz wspaniałe krajobrazy.

2. Arboretum Bolestraszyce – dziedzictwo botaniczne Podkarpacia. To obiekt o przekazie przyrodniczym, kulturowym, dydaktycznym i naukowym. Założony został przez Piotra Michałowskiego i początkowo miał odtworzyć pierwotne założenia dworsko-ogrodowe. Arboretum to dom dla kilku tysięcy gatunków i odmian roślin. W rozległym parku utworzono ścieżki. Aby obejść go dookoła spokojnym spacerem, trzeba poświęcić na taką wycieczkę parę godzin.

Reklama

3. Rezerwat Prządki – to rezerwat, do którego wejście jest teoretycznie zabronione, zaś w praktyce codziennie odwiedza go tysiące osób. Na terenie rezerwatu do dnia dzisiejszego nie występuje bezpieczny szlak, przez co przebywanie w tym miejscu stanowi poważne naruszenie prawa. Rezerwat to grupa skał (wąskich a wysokich) o wysokości około 20 m. Historia powstania skamielin okraszona została legendą, która opowiada o dziewczętach zamienionych w kamień, za przędzenie lnu podczas święta.

4. Pelczar – Galeria samochodów bajkowych oraz pijalnia czekolady – te dwie pasje połączył ze sobą mistrz polski cukierników – Mirosław Pelczar. Swoją pasję do czekolady rozwija już od 15 lat, od kilku lat jest właścicielem największej pijalni czekolady w Polsce i Europie, która ulokowana jest w Korczynie k. Krosna. To w tym miejscu tworzone są wyroby czekoladowe wg. autorskich przepisów mistrza, a od niedawna w pijalni można zasmakować również robionych na miejscu tradycyjnych lodów ze śmietanki. Przy pijalni działa również jedyna w Polsce galeria samochodów bajkowych- można tam obejrzeć samochody sportowe, wyścigowe, filmowe oraz bajkowe.

5. Podkarpackie ZOO w Lisznej – mini zoo przyciąga rokrocznie tysiące dzieci pragnących zobaczyć faunę i florę Bieszczadów. Obiekt prowadzony z miłości do zwierząt przez leśniczego skupił setki gatunków ssaków oraz ptaków. W ZOO można oglądnąć m.in. daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy i jenoty, susły, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie oraz króliki. To prawdziwa gratka zwłaszcza dla najmłodszych turystów.

6. Stępina – w tej małej wsi znajduje się jedyny w swoim rodzaju działający naziemny schron kolejowy. Zbudowany w latach 1940-1941 miał za zadanie chronić pociągi sztabowe Hitlera. W 1941 roku w Stępinie doszło do spotkania Hitlera z Benito Mussolinim. Aktualnie schron działa jako muzeum historyczne i jest udostępniane do zwiedzania turystom.

7. Winnica w Komborni – to miejsce przez wielu nazywane małym rajem. Winnica wraz z wieżą widokową umiejscowiona jest na wzgórzach Komborni k. Krosna. Na wzniesieniu można degustować słynne odmiany win marki „Winnicy Widokowej”, a zarazem delektować się widokiem na panoramy bieszczadzkich połonin oraz ponad stu kilometrowej winnicy.

8. Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno – przepiękne wyroby szklane, szklanki, literatki, szkło ozdobne to elementy, które wpisały się w kulturę krośnieńską. To właśnie tam od lat tworzy się unikatowe, zdobione elementy szklane. CDSK – to miejsce, które powstało z myślą o pielęgnowaniu tej pięknej tradycji. Można poznać tu wspaniałą historię hut szkła, obejrzeć interaktywne przekazy oraz na żywo zobaczyć jak tworzy się elementy szklane codziennego użytku.

9. Park Gwiezdnego nieba „Bieszczady” – jest to bardzo nietypowy park ciemnego nieba, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, zajmujący powierzchnię ponad 113 tysięcy hektarów i swoim zasięgiem obejmujący obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch sąsiednich parków krajobrazowych. Utworzony został w marcu 2013 roku w bieszczadzkiej miejscowości Lutowiska. Jego celem jest umożliwienie jak najlepszych warunków obserwacji nocnego nieba oraz gwiazd, poprzez maksymalne ograniczenie nadmiaru sztucznego światła, pochodzącego chociażby z latarni ulicznych. Jest to drugi tego typu park w Polsce oraz drugi pod względem wielkości w Europie.

10. Skansen w Bóbrcejest to ogromny teren w miejscu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Kopalnia ta powstała w 1854 roku i nadal funkcjonuje, a jej założycielem był między innymi Ignacy Łukasiewicz. Obecnie działa także Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Na terenie tym znajduje się wiele szybów naftowych, liczne urządzenia wiertnicze oraz transportowe dla ropy naftowej i gazu. Ponadto można obejrzeć tu przyrządy pomiarowe, gazomierze, manometry oraz poznać ich zastosowanie dzięki ciekawym opisom, zawartych na tablicach informacyjnych. W skansenie mieści się także dawny warsztat oraz mały zakład przerobu ropy. Wszystko to pośród licznych alejek i zielonych terenów, sprzyjających pieszemu, rodzinnemu wędrowaniu.

Reklama